Hangi il, en çok nereyi arıyor?

Hangi il, en çok nereyi arıyor?.10803
  • Giriş : 05.04.2009 / 23:10:00

İstanbul'dan en fazla Ankara, Ankara'dan ise İzmir aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TurkNet'in sunduğu 1095 hizmeti kullanılarak son dönemde yapılan 4,5 milyonu aşkın aramadan elde edilen verilere göre, İstanbul'dan en fazla Ankara, Ankara'dan ise İzmir aranıyor.

TurkNet'in şehirler arası, uluslararası ve GSM'e doğru olan telefon görüşmelerinde kullanılan hizmeti 1095 aracılığıyla son dönemde gerçekleştirilen 4,5 milyonun üzerindeki aramadan elde edilen verilerle yapılan ''Türkiye'nin Göç Haritası Araştırması'', göç edenler ile kalanlar arasındaki bağın sürdürülmesindeki ''en önemli'' aracın telefon olduğunu gösterdi.

1095 kullanarak yapılan aramalara ilişkin veriler, hangi ilden en fazla hangi ilin arandığını gösterirken, listenin birinci sırasında İstanbul geliyor. İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasından 1095 kod numarası eklenerek çevrilen numaralar en çok Ankara, İzmir, İzmit ve Bursa illerine ait bulunuyor.

Türkiye içinde ve il bazında yapılan aramalara ilişkin diğer detaylara bakıldığında da, Ankara'dan İzmir, Bursa, Antalya, Kayseri İzmir'den İstanbul Ankara, Manisa Konya'dan Ankara, İstanbul, Antalya Aydın'dan İzmir, İstanbul,Ankara Bursa'dan İstanbul, Ankara, İzmir Bilecik'ten Eskişehir, İstanbul (Anadolu), Ankara, Bursa Eskişehir'den Ankara, İstanbul, İzmir Kastamonu'ndan Ankara, İstanbul, Artvin Diyarbakır'dan Ankara, İstanbul (Avrupa), Mardin, Malatya Uşak'tan Adıyaman, İzmir, İstanbul (Avrupa), Ankara Erzincan'dan Denizli, Burdur, İstanbul (Avrupa), Ankara Ağrı'dan Aydın, Sivas, Ankara, İstanbul (Avrupa) Mardin'den Muğla, İstanbul (Avrupa), Ankara, Şanlıurfa Şırnak'tan Karaman, Ankara, Konya, Sivas Kilis'ten Balıkesir, İstanbul (Avrupa), Bayburt, Bursa'nın arandığı görülüyor.

-YURT DIŞINA YAPILAN ÇAĞRILAR-

Araştırmaya göre, 1095 aracılığıyla illerden yurt dışına yapılan çağrılar, o ülke ile ilgili bireysel bağlantıların yanı sıra ilin sınır komşularına yakınlığına ve ticari ya da siyasi bağlantıların sıklığına göre de değişebiliyor.

İstanbul'un Avrupa yakasından en fazla Rusya, ABD, Almanya, İngiltere Anadolu yakasından ABD, Almanya, Rusya, İngiltere aranıyor.

Ankara'dan en fazla aranan ülkeler, Rusya, KKTC, ABD, Almanya İzmir'den KKTC, Almanya, ABD, Rusya Antalya'dan Rusya, Almanya, KKTC, Hollanda Muğla'dan İngiltere, Yunanistan, Almanya, İsviçre Bursa'dan Bulgaristan, Almanya, KKTC, İngiltere Aydın'dan İngiltere, KKTC, Beyaz Rusya, Almanya Eskişehir'den Hollanda, ABD, KKTC, Almanya, Belçika Kocaeli'den KKTC, Almanya, ABD, İsviçre Adana'dan KKTC, ABD, Azerbaycan, Almanya Balıkesir'den ABD, KKTC, İngiltere, Almanya Konya'dan KKTC, Almanya, Türkmenistan, Azerbaycan Gaziantep'ten KKTC, Beyaz Rusya, Türkmenistan Çorum'dan KKTC, Almanya, ABD, Ukrayna (cep) Iğdır'dan Azerbaycan, KKTC, Almanya, İran Trabzon'dan Gürcistan, KKTC Nevşehir'den İspanya, Kamerun, Almanya, Cezayir Osmaniye'den Suriye, Suudi Arabistan, İsviçre Mardin'den Kırgızistan, Bulgaristan olarak sıralanıyor.

-HANGİ İL, HANGİ ÜLKEYİ ARIYOR?-

Araştırma, hangi illerden en çok hangi ülkenin arandığına dair bilgiler de içeriyor. Buna göre, Almanya'yı en fazla İstanbul'un iki yakası, Ankara, İzmir arıyor.

Rusya numaralarını, İstanbul (Avrupa), Ankara, İstanbul (Anadolu), Antalya ABD'yi İstanbul (Anadolu - Avrupa), Ankara, İzmir İngiltere'yi İstanbul (Avrupa), Muğla, İstanbul (Anadolu), Ankara çeviriyor.

Bulgaristan'ı İstanbul (Avrupa), Bursa, İzmir, İstanbul (Anadolu) Hollanda'yı Eskişehir, İstanbul (Avrupa), Ankara, İzmir Yunanistan'ı İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu), Muğla, Ankara, Suudi Arabistan'ı İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu) Ankara, Antalya İsrail'i İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu) İzmir, Ankara İsveç'i İstanbul, Ankara, Muğla Brezilya'yı İstanbul, Bursa, Denizli Malta'yı İstanbul, Bursa, Yalova Moğolistan'ı Ankara, Konya Uruguay'ı Muğla, İçel arıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*