Hangi kurumun ihmali bu?

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Bahçelievler’de dün rögardan kanalizasyona düşerek hayatını kaybeden 5 yaşındaki Dilara Dumrul, toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dilara'nın babanının isyanı: Hiçbir yetkili beni aramadıAdli Tıp Kurumundan ailesi ve yakınları tarafından alınan Dilara Dumrul’un cenazesi, Kocasinan Mezarlığı Camii’nde kılınan namazın ardından defnedildi.

Cenaze törenine katılan grup, daha sonra Dilara Dumrul’un rögardan kanalizasyona düştüğü Kerim Çavuş Caddesi’ne gitti.

Burada bir açıklama yapan baba Muhterem Dumrul, "Suçlu kimse cezasını çekecek. Dava açacağım. Hiçbir yetkili de beni aramadı" dedi.

Grup, daha sonra olay yerinden ayrıldı.

İHMAL KİMDE?

5 yaşındaki Dilara'nın akıl almaz bir biçimde hayatını kaybetmesinin ardından hangi kurumun ihmali olduğu tartışmaları da sürüyor. Belediye ve İSKİ önlem alınmasında müteahhit firmanın sorumlu olduğunu açıkladı.

Bahçelievler Belediye Başkanı İsmail Develioğlu ise ilgili firmanın kendilerine kapakları kapattıklarını söylediğini açıkladı.

Develioğlu rögar kapağının çalınmış olabileceğini belirtirken, kanalizasyon kapağının yol yapım çalışmaları sırasında açıldığı, sonrasında da karton kutu ile kapatıldığı öne sürülüyor.

İSKİ, YÜKLENİCİ FİRMAYI SUÇLADI

Dilara Dumru isimli çocuğun İstanbul Şirinevler’de rögara düşmesi sonucu hayatını kaybettiği olay hakkında İSKİ’den açıklama geldi.

Açıklamada, şöyle denildi:
"Elim kazanın meydana geldiği baca kapağının bugün saat 11.00 sularında yerinde olduğu çalışanlar tarafından gözlemlenmiştir. Ancak olayın meydana gelmesinden sonra yapılan incelemede, araç trafiğine kapalı yolda, beton kapağın bilinmeyen bir nedenle kırıldığı tespit edilmiştir. Yüklenici firma ile kurumumuz arasında yapılan sözleşmeye göre, işin devamı sırasında iş yerinde yapılacak çalışmalar nedeniyle, işçilerle çevre halkının kazaya uğramalarını, zarar görmelerini ve işlerde zarar ve hasar meydana gelmesini önleyici tedbirlerin alınmasından da yüklenici sorumludur."

OLAY MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ya, İstanbul’da rögara düşerek ölen 5 yaşındaki kız çocuğuyla ilgili olarak, "Belediyenin, İSKİ’nin, MVM Firmasının sorumluluğundaki bu cinayetin hesabını kim verecek; cinayeti işleyenler hakkında işlem yapacak mısınız?" diye sordu.

Sevigen, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "ölüm çukurlarının" İstanbul’da vatandaşlara kurulan birer tuzak gibi olduğunu ifade etti.

CHP’li Sevigen, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
"Başta belediyenin, İSKİ’nin, MVM Firmasının sorumluluğundaki bu cinayetin hesabını kim verecek? Bu tür ihmallerden dolayı kaybettiğimiz daha kaç tane Dilaramız var?

Bu ihmal, bir cinayettir. Cinayeti işleyenler hakkında işlem yapacak mısınız?

MVM Firmasının sahibi Bilal Şahin ve Başbakan Erdoğan’ın Birlik Vakfı üyesi olduğunu, sizin de üyesi olduğunuz bu vakfa yakınlığınızdan dolayı söz konusu firmanın ihaleleri aldığı doğru mu?

Dilara’nın ölümüne sebep olan bu ölüm çukurlarından İstanbul’da hangi semtlerde, kaç tane var biliyor musunuz?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious