Hangi partiler sınırötesi operasyona tepki gösterdi?

Hangi partiler sınırötesi operasyona tepki gösterdi?.10570
  • Giriş : 19.12.2007 / 15:36:00

DTP, EMEP, ÖDP, SDP ve sivil toplum örgütleri ortak basın toplantısında operasyona tepki gösterdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP, EMEP, ÖDP ve SDP ile bazı sivil toplum örgütleri, İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda düzenledikleri ortak basın toplantısında, sınır ötesi operasyona tepki gösterdiler. Grup adına hazırlanan ortak açıklama metnini okuyan SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, AK Parti’nin 22 Temmuz seçimleri öncesinde demokratikleşme adımlarının hızlandırılacağı ve sınır ötesi operasyon yapılmayacağı yönünde işaretler vererek Kürt halkının oylarını aldığını, ancak bu söylemlerini gerçekleştirmediğini söyledi.

“AKP, Kürt sorununun çözümü konusunda baştan itibaren riyakar bir politika izlemektedir” diyen Koçali, “Kürt sorununun çözümünde sınır ötesi operasyonları çözüm olarak görenlerin, halkların bir arada yaşama şansını zorladığını” iddia etti.

BİRDAL: BARIŞIN İLK ADIMI SİYASİ AF

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da açıklama sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Birdal, sınır ötesi operasyona ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini” belirterek, “Sorunun çözümü Türkiye’dedir. Çözüm yeri TBMM’dir” dedi. Birdal, 22 Temmuz seçimlerinin ardından yakalanan ortamın mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin, “Af yararlı olur mu?” sorusu üzerine ise Birdal, “toplumsal barışın ilk adımının genel siyasi bir af olduğunu” söyledi. Birdal, TCK’nın 221. maddesinin yeniden düzenlenmesine ilişkin olarak da “Bu madde pişmanlık yasasıdır. Toplumsal hayata dönüş yasası, barış yasası değildir. O nedenle bunun karşılık bulacağını sanmıyorum” diye konuştu.

DTP LİDERİNİN TUTUKLANMASINA TEPKİ

Açıklamaya katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri daha sonra DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın tutuklanmasına yönelik tepkilerini dile getirmek amacıyla DTP Genel Merkezi’ne giderek parti yöneticilerinden Emine Ayna ile görüştüler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious