Hangi saatlerde dışarı çıkılmamalı?

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Yaz başlamadan son bir haftada sıcaklar kendisini iyice hissetirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta sonu yükseklerdeki mevzi sağnak yağışa bağlı olarak sıcaklığın 30-35 derece arasında değişmesi bekleniyor. Hafta içinde yüzde 80'lere varan nem oranın hafta sonu yüzde 50'lere düşeceği tahmin ediliyor.

Çukurova Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fazıl Yalçın, aşırı sıcaklar nedeniyle sulu ve hafif gıdaların tüketilmesini önerdi.

Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının beslenmelerine dikkat etmesini isteyen Yalçın, özellikle güneşin dik geldiği saatler olan 11.00-15.00 arasında (gerekmedikçe) dışarı çıkılmamasını istedi.

Aşırı sıvı kaybına bağlı yorgunluk, halsizlik, iç sıkıntısı, aşırı terleme, nabız zayıflığı ve dolaşım bozukluğunun oluşabileceğine dikkat çeken Yalçın, bol sıvı tüketilmesini anımsattı. Hava sıcaklığının arttığı anlarda olabildiğince serin yerlerin tercih edilmesini dile getiren Yalçın, dışarda çıkmanın zorunlu olduğu durumlarda ise şapka ile gölgelenmesini tavsiye etti.

Yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini anlatan Dr. Fazıl Yalçın, çocukların güneşe doğrudan maruz kalmamasına özen gösterilmesi uyarısında bulundu.

Açık alanda korunmasız şartlarda uzun süre kalınıp, çalışılmamasını isteyen Yalçın, güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için koruyucu kremlerin kullanılması veya ışınların dolaylı alınmasını aktardı.

Bol, ince, rahat ve açık renk giyisilerin gilmesini ifade eden Yalçın, sulu ve hafif gıdalar ile haşlanmış sebze ve meyvelerin tercih edilmesini anlattı.

Aşırı sıcakların çocuklarda ishale neden olabileceğine işaret eden Yalçın, sık sık ılık su ile duş alınmasını ve hava sirkülasyonunun olduğu yerlerde kalınmasını sözlerine ekledi.


ALIN TERİ BİR KİBRİTLE YOK OLABİLİR

Bu arada sıcaklarla birlikte orman yangınları da görülmeye başladı. Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, otların kuruması ve anızla birlikte ormanlarda yangın riskinin arttığını hatırlattı. Yılmaz, sadece Perşembe günü küçük çaplı 3 orman yangınının meydana geldiğini bildirdi. Yılmaz, özellikle hafta sonra pikniğe gidenlerin, sigara içenlerin ve tarlalarında anız yakan çiftçilerin orman yangınlarına karşı duyarlı davranmalarını istedi.

İtfaye Müdürü Süleyman Türker, bitki örtüsünün kurumasıyla kentte yangın sayısında yüzde 300'lük bir artış meydana geldiğini ifade etti.

Son bir haftada tarlalarda onlarca dönüm buğdayın yandığını vurgulayan Türker, içicilerin sigara izmaritlerini söndürmeden atmamasını, kuro otluk alanlarda ateş yakılmamasını hatırlattı. Türker, "Aksi takdirde bir yıllık alın teri tek kibritle yok olabilir." dedi.

Biçer-döver ve traktörlerin egzozlarından çıkan kıvılcımların ekinleri tutuşturduğunun akıldan çıkartılmamasını kaydeden Türker, araçların uzun boylu bitki örtüsünün olduğu yerlerden geçmemesini talep etti.


Türker, yangınlar dolayısıyla yaz döneminde personel izinlerine kısıtlma getirdiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious