Hangi sporcu hangi partiden aday?

Hangi sporcu hangi partiden aday?.14107
  • Giriş : 11.01.2009 / 08:20:00
  • Güncelleme : 11.01.2009 / 00:05:20

Türk sporu 29 Mart'taki yerel seçime hazırlanıyor. Başta futbol camiası olmak üzere birçok isim şansını deneyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Futboldan güreşe, sporun üst kademelerinde müdürlük yapan kişilere kadar çoğu spor adamı siyaseti deneyecek. Tıpkı önceki seçimlerde olduğu gibi.

Buna en yakın örnek 22 temmuz 2007'deki genel seçimlerde yaşanmıştı. Asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya AKP'nin Sivas milletvekili olmuştu bu seçimlerde. Girdi ve kazandı. Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi'nden seçimlere girdi ama seçilemedi.

Bunun dışında Trabzonspor eski başkanı Faruk Özak (şu an Bayındırlık ve İskan Bakanı), Spordan Sorumlu Devlet Eski Bakanı Mehmet Ali Şahin gibi isimler seçildi. Özak, Trabzonspor Eski Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'dan sonra Trabzonspor'un meclise sokup bakan yaptığı ikinci isim oldu. Bu arada Hakem Cem Papila, Gençlik Spor İstanbul eski İl Müdürü Vedat Bayram meclise giremeyen isimler arasında yer aldı. .

MÜFTÜOĞLU ALANYA'YI YÖNETMEYE ADAY

10 yılı Süper Lig'de olmak üzere 16 yıldır faal Futbol hakemliği yapan Antalya bölgesi hakemlerinden Kuddusi Müftüoğlu, Alanya Belediye Başkan adayı olmak için AK Parti'ye aday adaylığı başvurusunda bulundu. Kendisiyle beraber 5 aday adayı daha bulunan Müftüoğlu, aday olması halinde seçimlerden ilk sırada çıkmak için mücadele edecek.

GSGM DAİRE BAŞKANI ÇORUM'DA KENDİNE OY İSTEYECEK

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Kuruluşları Daire Başkanı Nurettin Özen AK Parti'den Çorum'da, Tesisler Daire Başkanı Serdar Atalay AK Parti'den Bingöl'de, Elazığ İl Müdürü Sedat Acar Elazığ'da, Bitlis İl Müdürü Necat Pehlivan Hatay İskenderun'da, Bolu İl Müdürü Erdal Selimoğlu Kocaeli Başiskele'de, Ankara Şube Müdürü Hakverdi Altuğ Ankara Şereflikoçhisar'da, Ankara Şube Müdürü Nuri Kılıç Yozgat Şefaatli'de belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

GÜREŞ VE BOKS CAMİASI DA SEÇİMLERDE

Eski milli boksör Gökhan Yazıcı Milliyetçi Hareket Partisi'nden Erzurum'da, eski güreşçi Abdullah Küçükgöz Çorum Osmancık'da, eski milli güreşçi Ünsal Sertoğlu AK Parti'den Erzurum Pasinler'de, eski milli güreşçi ve eski Güreş Federasyonu Asbaşkanı Musa Aydın AK Parti'den Bursa Gürsu'da, eski milli güreşçi Erol Koyuncu da CHP'den Rize Ardeşen'de belediye başkanı adayı olabilmek için çaba harcıyor.

KIRKPINAR ESKİ BAŞPEHLİVANI MAMAK İÇİN KOLLARI SIVADI

Olimpiyat ikincisi ve Kırkpınar başpehlivanı Kenan Şimşek AK Parti'den Ankara Altındağ'da, eski milli güreşçi ve yağlı güreş başpehlivanlarından Nuri Zengin AK Parti'den Ankara Gölbaşı'da, eski milli güreşçi ve genç Milli Takım antrenörü Ahmet Özbeğe AK Parti'den Ankara Yenimahalle'de, eski milli güreşçi ve Kırkpınar başpehlivanı Yaşar Kale AK Parti'den Ankara Mamak'ta, eski Milli Takım antrenörü Mehmet Ayhan AK Parti'den Ankara Keçiören'de, belediye meclis üyesi olabilmek için aday adayı oldular.

2007 GENEL SEÇİMLERİNDE DE SPOR CAMİASI BAŞROLDEYDİ

2 yıl önce 22 temmuz genel seçimlerinde spor dünyasından tanınan bir çok isim de meclise girebilmek için mücadele etmişti. Ancak bu isimlerin birçoğu umduğunu bulamayarak rakiplerinin gerisinde kaldı ve seçilemedi. Futbol dünyasında en çok dikkat çeken aday olan eski hakem Cem Papila meclis dışında kaldı. Hamza Yerlikaya ise memleketi Sivas'tan seçilip milletvekili sıralarına oturdu.

2007'DE MİLLETVEKİLİ SEÇİLENLER:

MEHMET ALİ ŞAHİN


Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 1. sıra adayı olduğu Antalya'dan yeniden Meclis'e girmeyi başardı.

FARUK ÖZAK

Trabzonspor'un hem eski futbolcusu hem de eski başkanı olan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da Trabzon 1. sıradan yeniden meclise girdi.

HAMZA YERLİKAYA

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Milli güreşçi Hamza Yerlikaya da milletvekili oldu. Yerlikaya, Sivas'tan aday olarak girdiği seçimde AKP 2. sıradan milletvekili seçildi. Hamza Yerlikaya böylece faal sporcu olarak seçilen ilk milletvekili oldu.

ABDURRAHMAN ARICI

Eski hakem ve gözlemci Abdurrahman Arıcı da Antalya'dan milletvekili seçildi. Arıcı Bakan Şahin'in 2 sıra arkasından AKP adayı olmuştu.


2007'DE MİLLETVEKİLİ SEÇİLEMEYENLER:

CEM PAPİLA:


Adaylığı Türk Futbol camiasında en çok ses getiren isim olan eski hakem Cem Papila, TBMM'ye giremedi. 5 Milletvekilinin çıktığı Zonguldak'ta CHP 4. sırada aday gösterilen ve seçilme umudu taşımayan Papila, partisinin bu ilde 2 milletvekili çıkarmasıyla meclis dışında kaldı.

MAHMUT DEMİR

Eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi Mahmut Demir, Amasya MHP 1. sıradan aday olmasına rağmen meclise giremeyerek hayal kırıklığı yaşadı. Haber yayına hazırlandığı sırada açılmayan çok az sandığın kaldığı Amasya'da Demir meclis vizesi alamadı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU

Türk spor tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Cep Herkülü de umduğunu bulamadı. Eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Haltercimiz, İstanbul 3. bölgeden MHP 6. sıra adayı olarak girdiği seçimde meclis dışı kaldı. MHP bu bölgede 3 milletvekili çıkarabildi.

VEDAT BAYRAM

Spor camiasının yakından tanıdığı bir isim olan Gençlik ve Spor İstanbul İl Eski Müdürü Bayram, İstanbul 1. bölge DP 6. sıradan aday olmuştu. 6. sırada olduğu için seçilme umudu taşımayan Bayram, partisi barajı aşamayınca otomatikman meclis dışında kaldı.

HAYDAR DOĞAN

Eski Milli Atlet Doğan, Tunceli AKP 1. sıra adayı olarak girdiği seçimde gerekli oy oranını yakalayamadı ve meclise giremedi.

ORHAN KEÇELİ

Fenerbahçe eski yöneticisi Keçeli de 2007 seçimlerinde üzüntü yaşayan isimlerden oldu. Ali Şen döneminde Fenerbahçe yönetiminde görev yapmasıyla Futbol camiasının yakından tanıdığı isimler arasına giren Keçeli aynı zamanda Şen'in dünürü. Keçeli Demokrat Parti İstanbul 3. bölgeden 2. sıra adayı olmuştu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*