Hangi takım nasıl şampiyon olur?

Hangi takım nasıl şampiyon olur?.11505
  • Giriş : 04.05.2008 / 12:16:00

Türkiye nefesini tuttu. Ligde şampiyonu belirleyecek maçlar var. Peki hangi takım nasıl şampiyon olur?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye nefesini tuttu. Saat 19.00'da Süper Lig'de şampiyonu belirleyecek maçlar var. İşte bu müthiş karşılaşmalar öncesi şampiyonluk adaylarının mutlu sona ulaşma senaryoları:
Sivas’ta beraberlik Sami Yen’de zafer

Fenerbahçe’yi yenerek yarışta önemli bir avantaj elde eden Galatasaray için şampiyonluğun en basit yolu şu:

Sivasspor ile berabere kal, OFTAŞ maçını al. Sivas’ta galibiyet alınması halinde son hafta OFTAŞ ile berabere kalınsa bile Cim Bom kupayı kucaklar. Yiğidolar karşısında alınacak bir yenilgi ise Sarı-Kırmızılılar’ın avantajını yok eder. Çünkü Galatasaray, Fenerbahçe ve Sivasspor puan puana geldiğinde üçlü averaj sistemi devreye girer; bu durumda da sıralama Fenerbahçe, Galatasaray, Sivasspor şeklinde oluşur. Riskli de olsa bir ihtimal daha var. Cim Bom iki maçtan da berabere ayrılır, Fenerbahçe kalan 2 maçtan 6 puan çıkartamazsa, gülen yine Cevat Güler ve talebeleri olur.

Gençler’i devirecek Aslan’ı bekleyecek

Sami Yen’deki yenilgi sonrası Galatasaray’dan 3 puan geriye düşen Fenerbahçe bugün Kadıköy’de Gençlerbirliği ile kapışırken, aklı da Sivas’ta olacak.

Geçen sezon Sivasspor’un Galatasaray ile berabere kalması sonrası İzmir’de Trabzonspor’la berabere kalmasına rağmen şampiyonluğunu ilan eden Sarı-Lacivertliler, Yiğidolar’dan 2. kez zafer bekliyor! Kanarya için şampiyonluğa giden yoldaki olmazsa olmaz koşul, kalan 2 maçın da kazanılması. Böylece sezonu 76 puanla tamamlayacak olan Zico ve talebeleri, sonrasında da Galatasaray’ın en az 3 puan kaybetmesini bekleyecek. Bu durumda Sivasspor 2 maçını kazansa bile ikili averaj nedeniyle Fener’i geçemeyecek.

Sivasspor kazanacak Devler kaybedecek

Lider Galatasaray ile aynı, 2. Fenerbahçe’den ise 1 maç fazla kazandılar. Ancak şampiyon olmaları için galibiyet sayılarını 24’e çıkartmaları şart.

Üstelik sezon bitiminde Fenerbahçe’den puan olarak mutlaka önde olmalılar. Çünkü Sarı-Lacivertliler’e karşı ikili averajda gerideler. Bu konuda Galatasaray’ı geçmeleri içinse, ya üç farklı galip gelmeleri veya puan olarak önlerine geçmeleri gerekiyor. Şampiyonluk kadar Şampiyonlar Ligi’ne katılmaları da Yiğidolar adına büyük önem taşıyor. Bülent Uygun ve öğrencileri; Devler Ligi vizesi alabilmek için de hem kalan maçlarını kazanacaklar hem de Fenerbahçe ile Galatasaray’dan birinin puan kaybetmesini bekleyecekler.

Ya İntertoto’ya ya şampiyonluğa!

Beşiktaş, Galatasaray’dan 6, 2. ve 3. sıradaki Fenerbahçe ile Sivasspor’dan ise 3 puan geride, 4. sırada. Sezon bu sıralamayla sona ererse, gelecek sezon İnter Toto’ya katılacaklar.

Ancak kalan 2 maçta çok büyük sürprizler yaşanırsa, hâlâ şampiyon olma ya da Şampiyonlar Ligi’ne gitme ihtimalleri bile var. Peki, ne olacak? Öncelikle kalan 2 maçlarını kazanacaklar. Fenerbahçe 2 haftada en az 4 puan kaybedecek. Sivasspor, Galatasaray’ı yenecek, son maçında yenilecek. Galatasaray 2 maçından da puan çıkartamayacak ve Kartal farklı galibiyetler alacak. Evet; gerçekten de zor bir ihtimal, ancak daha iki sezon önce Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki müthiş yarış ve sonucu da akıllarda.

2'li ve 3'lü averaj nedir?

Herkesin aklında aynı soru var: İki ya da üç takım sezonu aynı puanda bitirirse sıralama nasıl olacak? İşte yanıtı:

a) Öncelikle takımların kendi aralarında oynadıkları maçlardaki puan üstünlüğüne bakılır. b) Burada puan eşitliği varsa kendi aralarındaki maçlarda gol averajına, (gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan üstün sayılmaz.) c) Puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puan tablosundaki gol averajına bakılır. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan üstün sayılır. d) Eşitlik bozulmuyorsa, hükmen yenilgisi olmayan üstün sayılır. e) Yine de eşitlik devam ediyorsa takımlar arasında tek müsabaka oynatılır, kazanan şampiyon olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious