Hangi tartışma başarımızı gölgeleyebilir?

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan: "Hangi yapay tartışma başarımızı gölgeleyebilir?" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Hangi yapay tartışma başarımızı gölgeleyebilir? Türkiye’nin normalleşmesinden, demokratik süreçlerin normal işleyişinden, anayasal takvimlere bağlı kalınmasından kim, niçin rahatsız oluyor?’’ dedi.

Erdoğan, 2007 yılı bütçesi üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, sözlerine karaciğer nakli yapılan TBMM Başkanvekili Ali Dinçer’e acil şifalar dileyerek başladı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında ekonomideki gelişmeleri anlattı. 2006 bütçesi gibi 2007 yılı bütçesini de 3 yıllık bir gelecek perspektifiyle hazırladıklarını belirten Erdoğan, bütçenin, tarihte ilk kez 5. yıl için hazırlanan bir bütçe olduğunu söyledi.

Erdoğan, geleceğe doğru bakmak ve geleceği doğru planlamanın insan hayatında olduğu gibi toplum hayatında da önem taşıdığını kaydederek, ’’Eğer siyasetimiz gelecek için yol göstermiyorsa, bugün yaptıklarımız yarınki nesillerinin güven duygularını beslemiyorsa biz görevimizi hakkıyla yapmış olmayız’’ dedi.

Hükümetlerin esas görevinin günü kurtarmak değil, geleceği planlamak olduğunu belirten Erdoğan, 3-5 aylık hedeflerle değil, 3 yıllık bir bütçeyle, 7 yıllık bir kalkınma hedefiyle, cumhuriyetin 100. yıldönümü olan 2023 yılı hedeflerini hesaba katarak Türkiye’yi yönettiklerini bildirdi.

’’CUMHURİYETİN 100. YILINI DÜŞÜNEN KADRO’’

Erdoğan, ’’Siyasetin kör noktalarına saplanıp kalmadan, kısa vadeli kazanımlar için ülkemizin gelecek hedeflerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılını bugünden düşünebilen bu kadro, popülizmin tuzaklarına düşmeyecek, ülkemizin gelecek hedeflerinden şaşmayacaktır’’ diye konuştu.

Türkiye’nin istikrarsızlıktan yeterince çektiğini, bu ülkenin bırakın yıllarını, aylarını; tek bir gününü bile kaybetmeye tahammülü olmadığını bildirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

’’Tek parti dönemini bir yana bırakırsak, son 60 yılda 45 hükümet kurmuşuz. Türkiye’nin normal bir demokratik istikrar çizgisi olsaydı, 60 yılda 45 değil 15 hükümetimizin olması gerekirdi, milletimiz bunun muhasebesini gayet iyi yapacaktır. 60 yılda 45 hükümet. hükümet başına düşen süre ne? 16 ay... Bunun maliyetini Türkiye ne yazık ki ağır bedellerle ödemiştir. Yatırımcı, üretici, memur, çiftçi, işçi kimse yıllarca önünü görememiştir. Bu tabloyla Türkiye’ye dışarıdan bakan hiç kimse istikrarla güven arasında bir ilişki kuramamıştır. Oysa dünyanın güçlü ülkelerinin önemli özelliği ekonomik ve siyasi istikrardır.’’

Başbakan Erdoğan, acı reçeteler uygulamadan ülkeyi bugünlere getirmenin kendileri için bahtiyarlık olduğunu söyledi.

’’4 YILDA AŞIMIZ, EKMEĞİMİZ BÜYÜDÜ’’

Milletle birlikte Türkiye’yi karanlık bir tünelden çıkarıp bugünlere getirdiklerini anlatan Erdoğan, ’’4 yılda aşımız, ekmeğimiz büyüdü, güven ve itibar arttı’’ dedi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

’’Türkiye’nin geldiği bu noktada sormak gerekiyor. Şimdi hangi yapay tartışma bu başarıyı gölgeleyebilir. Türkiye’nin normalleşmesinden, demokratik süreçlerin normal işleyişinden, anayasal takvimlere bağlı kalınmasından kim, niçin rahatsız oluyor? Cumhuriyetimizin karakteristik 4 asli özeliğini tanımlayan demokrasinin, laikliğin, sosyal devlet ve hukuk devlet olma anlayışının bu özelliklerle güçlenmiş olmasından kim rahatsız olabilir? Toplumun demokratik hukuk devleti ile güçlenmesinden kim rahatsız olabilir?’’

Türkiye’nin AK Parti iktidarı ile güçlü ve itibarlı bir yönetimin semeresini her alanda aldığını belirten Başbakan Erdoğan, bütün alanlarda Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını dile getirdi. Erdoğan, daha önce belirttikleri gibi, bugün hiç bir şeyin eskisi olmadığını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, ’’(Başarı başımızı döndürmeyecek) dedik. Allah’a şükürler olsun ki başardık ama başımız dönmedi’’ diyerek, Türkiye’nin kaynaklarını Türkiye’ye kazandırma sözünü yerine getirdiklerini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious