Hangi yağ ne kadar faydalı?

Hangi yağ ne kadar faydalı?.6089
  • Giriş : 08.03.2009 / 21:21:00

Yağlar, organların değişik işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gereklidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yağlar, organların değişik işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gereklidir. Nasıl ki protein, karbonhidrat, vitamin, su ve minerale ihtiyacımız varsa yağ da enerji verir.

Vitaminlerin bir bölümü vücuda yağla alınır. Yağ mideyi yavaş terk ettiğinden doygunluk hissi verir. Derialtı yağı vücut ısısını kontrol eder ve hızlı kaybını önler.

AYÇİÇEK
Ülkemizde toplam likit yağ tüketiminin yaklaşık yüzde 75'ini ayçiçek yağı teşkil eder. Doymuş yağ asitleri oranının yüksek olması nedeni ile de insan beslenmesinde önemlidir.

ZEYTİNYAĞI
Zeytin, en fazla yağ içeren meyvelerden biridir. Zeytinyağının sağlığımızı ilgilendiren en karakteristik kimyasal özelliği 9. ve 10. karbon atomları arasında bir çift bağ bulunan oleik asiti yüksek oranda barındırmasıdır.

MARGARİN
Bitkisel ve hayvansal olmak üzere ikiye ayrılır. Aslında görünen yağlar yani sıvı yağlar ve margarinler, yediğimiz yağların sadece üçte birini oluşturur. Margarin kolesterol içermemesi için, üretimde kullanılan sütün yağı alınır.

Çölyak hastasıyım. Ne tip gıdalar tüketmeliyim?
Doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. Çölyak hastaları glüten içeren gıdaları sindiremez. Buğday, çavdar, pirinç gibi gıdaları tüketmemelidir. Bu hastalar kendileri için özel olarak hazırlanmış gıdaları etiketlerini okuyarak almalıdır.

Son kullanma tarihi ne kadar önemli?
Gıda maddesinin uygun şartlarda depolandığı süre içinde kendisine has özelliklerini koruyabildiği süreyi belirten tarihtir. Alışverişleriniz sırasında ürün ambalajı üzerinde öncelikle üretim izni olup olmadığını ve son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz.

Yemeklere en fazla ne kadar tuz konmalı?
Her bireyin tuz ihtiyacı farklıdır. Özel sağlık problemi olan kişiler doktor tavsiyesine uymalıdır. n Gazozda alkol var mı? Gazozlarda alkol yoktur. Sadece üretimin doğasından kaynaklanabilen eser miktarda alkol bulunur. Bir portakalı ikiye bölüp bir süre beklettiğinizde de eser miktarda bir alkol oluşur ki buna “Portakalda da alkol var” diyemezsiniz.

Yemek harçları doğal mı?
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üretim izni almış, uygun şartlarda muhafaza edilmiş ve son kullanma tarihi geçmemiş gıda harçları kullanılabilir. yani üretim izni olan ambalajlı gıdalar tüketilebilir.

Günde ne kadar karbonhidratlı gıda tüketmeliyiz?
Dengeli ve yeterli beslenme için günlük enerjimizin yüzde 55-60'ını karbonhidratlardan, yüzde 15-20'sini proteinlerden, yüzde 25-30'unu yağlardan almalıyız. Buna göre makarna, ekmek, pilav, börek çörek gibi her türlü karbondihidrat içeren gıdayı günlük ihtiyacınızda nispetinde tüketmelisiniz.

Etler buzlukta ne kadar saklanmalı?
Buzdolabının derin dondurucu (-18C derece) kısmına konulan etin dayanma süresi içerdiği yağ oranına bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, kuşbaşı ve köfteler için dondurucuda muhafazası için önerilen süre 3-4 aydır. Daha büyük parçalı etler, için ise daha uzun süreler önerilmekte ve bu süre ürüne göre değişmekle birlikte 12 aya kadar çıkabilir.

Gıda katkı maddeleri niçin kullanılır?
Gıda katkı maddeleri gıdaların; gıdanın besleyici değerini korumak için, özgün diyet ihtiyaçları olan insanlar için özel bir gıda üretimi için, gıdanın dayanıklılığını arttırıp daha uzun bir raf ömrüne sahip olmaları için, gıdanın dokusal özelliklerini geliştirmek için, hastalık yapıcı mikroorganizmaların gelişmelerini önlemek için kullanılır.

Baharatlı yiyecekler karaciğere dokunur mu?
Tüm gıdaların şayet özel bir sağlık sorununuz yok ise vucuda zararı değil yararı vardır. Baharatların bilinen birçok da faydası vardır. Özel bir sağlık problemi tespit edilmediği sürece baharatlar karaciğere dokunur diyemeyiz

10 yıldır Akdeniz anemisiyim. Kan yapıcı neler yemem gerekiyor?
Anemi problemi tespit edilen kişilerin öncelikle doktorunun tavsiyelerine uyması gerekmektedir. Anemi hastalarının demir eksikliği söz konusudur. O nedenle demir bakımından zengin gıdaları tercih etmelidir.

Çikolata kaç yaşından itibaren çocuklara verilmeli?
Çikolatanın hangi yaştan itibaren tüketilmesi gerektiğine dair hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Çocuk beslenmesi içinde yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak mutluluk kaynağı olarak ta bilinen çikolatanın önemli bir yeri vardır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*