Hani demokrattınız

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Erdoğan, Sezer’in seçimle ilgili sözlerine cevap verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sezer’in “Nisanda erken seçim yapılmalı. Cumhurbaşkanı'nı da yeni Meclis seçmeli” sözlerine cevap veren Başbakan, “Hani siz yasalara, Anayasa'ya, parlamenter demokrasiye sadıktınız? Sadakatinizi niye ayaklar altına alıyorsunuz?” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde yapılan İl Sosyal İşler Teşkilat Toplantısı'na katıldı. AK Parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e atfen, ''Cumhurbaşkanın açıklaması oldu, nisanda erken seçim yapılması gerektiğini vurguluyor, nasıl değerlendiriyorsunuz?'', sorusuna ''Nerede olmuş?'' karşılığını vererek, ''Ben duymadım, Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisinden böyle bir şey duymadıktan sonra bunlara inanmam. Kusura bakmayın, medya aracılığı ile de bunları değerlendirmem'' dedi. ''Bu ifadeler Sezer'in ağzından alınmış ifadeler, MHP kaynaklarından da doğrulattık'' denmesi üzerine, Erdoğan şöyle konuştu:

SEÇİM ZAMANINDA YAPILACAK

''Ben, her hafta Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşüyorum. Böyle bir şey olduğu zaman zaten bunları bizzat kendisinden duymuş olurum. Kaldı ki, bu konuda Anayasa'nın amir hükmü ortadadır ve bu amir hükme göre hareketle mükellefiz. İşimize geldiği zaman Anayasa'nın amir hükmü, hukuk devletiyiz; işimize geldiği zaman hukuk tanımayalım, bunu şuraya çekelim, bunu buraya çekelim. Meclis'te sıkıntılı bir yapı yok. Bu parlamento Cumhurbaşkanlığı seçimini zamanında yapacaktır. Genel seçim de zamanında yapılacaktır.'' Toplantının açılışında konuşmasında genel merkeze girerken gazetecilerin Cumhurbaşkanı seçimi ve erken seçime ilişkin sorular yönelttiğini hatırlatan Erdoğan, ''Sordukları ne? Erken seçime gidelim. Birileri böyle taleplerde bulunuyorlarmış. Şimdi aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Bir yılda seçim, bir buçuk yılda seçim, iki yılda seçim, üç yılda seçim. Buna alışmışlar'' dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

SADAKATINIZ NEREDE?

''Peki bunun faturası kime kesiliyor? Bu nedir bu, hayatında affedersin, iki koyun gütmemiş olanlar, artık erken seçim diyor. Arkadaş, seçim olsa ülkeye ne kazandıracak, sen onu biliyor musun? Ekonomi bir yerden bir yere gelmiş. Ülkede ekonomiyi elinde tutan bütün kurumlar bir şey söylüyor, ne diyor? Erken seçim istikrarsızlıktır diyor. Demokraside, bu iktidarın vereceği bir karardır. İktidarın böyle bir derdi yokken, size ne oluyor. Böyle bir şeyin altına giriyorsunuz. Bayram değil seyran değil. Nereden çıktı bu iş diye sorarlar adama. İki sene önce bu işe başladılar. Erken seçim, erken seçim diye... Baktılar tutmadı, ara verdiler. Şimdi son yıla girdik tekrar başladılar. Efendim bu parlamento, cumhurbaşkanlığı seçimini yapmamalı, yapamaz. Ne demek o, hani siz yasalara sadıktınız. Hani siz anayasaya sadıktınız. Ne oldu, şimdi niye sadakatinizi ayaklar altına alıyorsunuz. Hani siz TBMM'ye saygılıydınız, hani siz demokratik parlamenter sisteme sadıktınız, hani siz demokrasi bağımlısıydınız. Ne oldu size?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious