'Hani dokunulmazlık kalkacaktı?'

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yapılan otogar açılışına katılan Baykal, partililer tarafından 'Başbakan Baykal' sloganıyla karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve milletvekillerinin yolsuzluk dosyaları olduğu için 'Milletvekili dokunulmazlığı'nı kaldıramadığını ileri sürdü. Baykal, Başbakan Erdoğan'ın seçimden önce televizyonda verdiği 'Milletvekili dokunulmazlığını kaldıracağız.' sözünü hala tutmadığını hatırlattı.
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yapılan otogar açılışına katılan Baykal, partililer tarafından 'Başbakan Baykal' sloganıyla karşılandı. Açılışta yaptığı konuşmada AK Parti hükümetine yüklenen Baykal, "Geldikleri gibi gideceklerdir." dedi.

AK Parti hükümetinin aldıkları oylarla iktidardan geri gideceğine inanan Baykal, iktidara geldiklerinde halkı ezdirmeyeceklerini söyledi.

Ürününü maliyetine bile satamayan vatandaşların ezildiğini anlatan Baykal, "Eziliyor halkımız eziliyor. İzlenen politikayla eziliyor. Öğrencilerimiz, iş bulamayan gençlerimiz eziliyor. Memurluk sınavını kazandığı halde kendinden daha düşük puanlı birinin göreve alındığını gören çocuk ezilmiyor mu? Haksızlık yok mu? Kayırma yok mu? Partizanlık yok mu? Var. Devam edecek mi? Hayır. Eşitlik olacak, hak olacak, adalet olacak. Halkımızı ezdirmeyeceğiz." diye konuştu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın seçimden önce birlikte katıldıkları televizyon programında 'Milletvekili dokunulmazlığını kaldıracağız.' sözünü verdiğini hatırlatan Baykal, "Milletvekillerinin dokunulmazlığı neden kalkmadı? Çünkü kendisi ve milletvekilleri hakkında yolsuzluk dosyaları var. Yolsuzluğu olan bir milletvekili dokunulmazlığını kaldırabilir mi? Kaldıramaz. Peki ne olacak? Bunlara mı bırakacağız? Hayır. Geleceğiz ve değiştireceğiz. Milletvekili dokunulmazlığını kaldıracağız." şeklinde konuştu.

"Türkiye; bürokrat, işadamı ve siyaset üçgeninde soyulmaktadır." diyen Baykal şöyle devam etti: "Siyasetçi olmadan bu soygun olmaz. Biz iktidara geldiğimizde halkı ezdirmeyeceğiz. Türkiye'yi soydurmayacağız. Devleti böldürmeyeceğiz. Buradan açıklıyorum, CHP gelecek seçimlerde bunların takipçisi olacak."

Türkiye'de soygun çarkının ortadan kalkması için milletvekili dokunulmazlığının şart olduğunu anlatan Baykal, soygun çarkının 3 ayağı olduğunu ifade etti. Vicdansız işadamı, haramzade bürokrat ve namussuz siyasetçinin birleşmesiyle soygun çarkının meydana geldiğinin altını çizen Baykal, bu çarkı engellemek için dokunulmazlığı kaldıracaklarını vurguladı.

Devleti bölmek isteyenlerin olduğunu fakat buna izin vermeyeceklerinin altını çizen Baykal, şunları söyledi: "Devletin sırtını sıvazlamak isteyenler var. Alt kimlik, üst kimlik diye herkese göre şerbet verenler var. Azınlıklar var diye Türkiye'yi içerden dışardan bölmeye çalışanlar var. Biz CHP olarak bunların hep karşısında olacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious