Hani herşey oyundu?

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Yaklaşık 100 yazarın oluşturduğu 'Hani Her Şey Oyundu' projesi ile okullarda şiddetin önüne geçilmeye çalışılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okullarda şiddet olaylarının artması üzerine Türkiye çapında yaklaşık 100 yazarın birlikte oluşturduğu "Hani her şey oyundu projesi" ilk olarak Sakarya'da uygulanacak. Proje ile şiddet karşıtı öykü, şiir,deneme, fotoğraf, karikatür gibi çalışmaların bir antolojide toplanmasını içeriyor.

'Okuyan Şehir Sakarya' projesiyle eğitimi destekleyici çalışmalar nedeniyle, çocuk kitabı yazarları, gönüllü işbirliği içinde oldukları Sakarya Valisi Nuri Okutan'a uygulamanın Sakarya'da başlatılması için teklif götürdü. Okutan teklife olumlu bakamasıyla, derlemenin amaçları yönünde basılıp, Sakarya'daki ilköğretim okullarına ücretsiz dağıtılmasını sağlayacak bir protokol imzaladı. Proje kapsamında ayrıca öğrencilerin şiddete karşı çocukların duygularının belirlenmesi amacıyla anket çalışması yapılması da planlandı.

Alanlarında uzman 9 kişilik değerlendirme kurulu, gönderilen 300'den fazla eseri; dil, içerik, 8-12 yaş gurubu çocuklara uygunluk esasları içinde gözden geçirecek. Derlemeye katılacak eserleri ayrıca pedagoglarda inceleyecek. Kitabın basımı ekim ayında tamamlanacak. Ayrıca yazarlar okullardaki çeşitli etkinliklere katılacak. Kampanyanın sonucunda tekrar anket yapılarak çocukların şiddete duyarlılıklarının tespiti gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious