Hani verilen sözler?

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

İstanbul'daki çocuk yuvası skandalı, 2005 Malatya faciasını hatırlattı: Hükümet ve bakanlar o zaman verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önce Malatya, sonra İstanbul'da çocuk yuvalarında yaşanan skandal, koruma altındaki çocuklarla ilgili somut adım görmek isteyenleri çileden çıkardı. Türkiye, geçtiğimiz günlerde Arena kameralarına takılan son çocuk yurdu vahşetinin neredeyse bire bir kopyasını, 2005'in ekim ayında görmüştü.

SHÇEK'e bağlı Malatya Çocuk Yuvası'ndaki dayak görüntülerinin ardından TBMM ve Bakanlar Kurulu harekete geçti. Başbakan Tayyip Erdoğan, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu yeni SHÇEK yasasının acilen yasalaşacağı sözlerini verdi... Ama aylardan şubat, yıllardan da 2007 oldu, o tasarı TBMM'ye dahi sunulamadı.
Skandalın hemen ardından Erdoğan, 31 Ekim 2005 tarihli 'Ulusa Sesleniş'inde şöyle demişti: "Sorumlularla ilgili gereken yapılıyor. SHÇEK'in yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun en kısa zamanda Meclis'e sunulacak."
SHÇEK'ten sorumlu bakan Çubukçu da "SHÇEK sistemini kökten değiştireceğiz. 2006 başında yasal düzenlemeyi Meclis'ten geçirmeyi hedefliyoruz. Koğuş tipi yerine, en kısa zamanda da ev-oda tipi yurt modelini getireceğiz. Bu sorunları aşacağız" demişti.

Bakan Çiçek'se SHÇEK'i en çok para harcayan kurumlardan olduğu halde verimli çalışmamakla eleştirmişti: "Kanaatimce koruyucu aile daha faydalı olur kanaatindeyim. SHÇEK'le ilgili çalışmalar başlatıldı."

Ancak bir yılı aşkın süre sonunda Sosyal Hizmetler Kurumu yasa tasarısı taslağı, TBMM'ye dahi sunulamadı. 2005 sonunda Bakanlar Kurulu'nda bir değerlendirmesi de yapılan taslak, 'Başbakanlık'taki son çalışmalar bitince TBMM'ye 'sevk edilecek'.

Taslakta neler vardı?
Taslağa göre SHÇEK yerine Sosyal Hizmetler Kurumu (SHK) kurulacak. Belediyeler, vakıflar ve özel sektör çocuk yuvası açabilecek. SHK, yurtlarının düzenlenmesi, denetimi ve koordinasyonunu sağlayacak. SHÇEK'e bağlı yurtlar İl Özel İdareleri'ne devredilecek. Çocuk Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu kurulacak. Korunmaya muhtaç çocuklar, öncelikle ailelerinin, olmazsa 'koruyucu aileler'in yanında korunacak. Çocuklara karşı suç işleyen görevlilere ve koruyucu ailelere verilen ceza, artırılacak.

'SHÇEK üvey evlat gibi'
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası yetkilileriyse SHÇEK'in kadrolu ya da geçiçi persolinin yoğun iş yükü altında ezildiğini vurgulayarak "SHÇEK Başbakanlığa bağlı ama üvey evlat muamelesi görüyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious