Hanımağa dediğin böyle olur

Hanımağa dediğin böyle olur.17808
  • Giriş : 06.06.2008 / 11:50:00

Van'da 48 yaşındaki Leman Abla, 15 yıldır koruculuk yapıyor. İlçenin 'Hanımağası' hem muhtar, hem de anneanne.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'ın Çatak ilçesinde 15 yıldır mahalle muhtarlığı görevini yürüten kadın, aynı zamanda köy koruculuğu da yapıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki diğer kadınlara göre farklı bir portreye sahip 48 yaşındaki Leman Olgan, 15 yıl önce mahalledeki gençlerin teşvikiyle muhtar adayı olmaya karar verdiğini söyledi.

Aile büyüklerinin ve eşinin desteğiyle aday olduğunu, erkek rakibini geride bırakarak seçimi kazandığını anlatan Olgan, 3 dönemdir mahalle muhtarlığı görevini yürüttüğünü belirtti.

Son dönemdeki seçimde karşısına aday çıkmadığını ifade eden Olgan, mühür ve imza hizmeti dışında birçok kişinin sorunuyla ilgilendiğini ve çözüm bulmaya çalıştığını kaydetti.

Muhtar Olgan, ilçenin tek kadın muhtarı olduğunu, şimdiye kadar herhangi bir sorun ve olumsuz tepki ile karşılaşmadığını belirterek, ilçedeki kamu kurum ve kuruluş amirleri ile vatandaşlardan büyük destek gördüğünü vurguladı.

KÖY KORUCULUĞU DA YAPIYOR

Muhtarlığın ilk döneminde köy koruculuğu da yapmak istediğini ifade eden Leman Olgan, bunun için o dönemde ilçeye gelen jandarma yetkilisinden yardım istediğini bildirdi.

Olgan, talebinin kabul edilmesi üzerine geçici gönüllü köy koruculuğu da yapmaya başladığını ve silah aldığını anlatarak, ilçenin tek kadın köy korucusu olduğunu ve kadınların yaşamın her alanında yer alması gerektiğini vurguladı.

Leman Olgan, ilkokul mezunu olduğunu bu nedenle eğitimini yarıda bırakmanın üzüntüsünü yaşadığını ifade ederek, mahalledeki bütün kız çocuklarının okula gönderilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile sürekli ev ziyaretlerine gittiğini söyledi.

Ailelerin kızlarını okula gönderme konusunda geçmiş yıllara göre bilinçlendiğini anlatan Olgan, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Gevaş Şubesinde de gönüllü olarak hizmet verdiğini belirtti.

Zor durumda olan insanlara yardım etmeyi sevdiğini belirten Olgan, evi olmayan bir aileye babasından kalan araziyi bağışladığını, maddi durumu iyi olmayan öğrencileri ise tespit ederek, onlara yardım sağladığını kaydetti.

Olgan, 1 çocuk annesi olduğunu, kendisine her konuda destek olan eşini ise 10 yıl önce kaybettiğini ifade ederek, şu an için yaşamındaki en güzel varlığın, torunu olduğunu, onunla ilgilenmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious