Hanımlara bir tavsiye

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Yazın besin zehirlenmelerinden korunmak için yiyecekleri buzdolabında belirli ısı derecesinde saklayın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, yaz aylarının sıcaklarla birlikte besin zehirlenmelerini beraberinde getirdiğini belirterek, özellikle besin zehirlenmelerinden korunmak için yiyecekleri buzdolabında belirli ısı derecelerinde saklamasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Serhat Yamalı, yaz aylarında iyi yıkanmayan sebze ve meyveler, temiz olmayan su kullanımı, açıkta satılan gıdaların tüketimi ve pişmiş yemeklerin buzdolabı dışında bekletilmesinin toksin ve bakteri oluşumuna neden olduğuna dikkat çekti.

Yaz aylarında, besinlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılırken soğuk zincirinin çoğu zaman kırıldığını işaret eden Dr. Yamalı, soğuk zincirinin kırılması halinde mikropların daha hızlı üremeye başladığını, mikroplar arttıkça da hastalık yapma riskinin arttığını kaydetti.

Besinlerle bulaşan en önemli hastalıkların başında tifo dizanteri, kolera, brucella ile bazı salmonella ve E. Coli türleriyle oluşan gastro enteritlerin geldiğinin altını çizen Dr. Yamalı, şöyle konuştu: "Bu mikroplar insanda kendisini ishal, kusma ve yüksek ateş gibi belirtilerle gösterir. İyi yıkanmayan sebze ve meyve tüketimi, temiz olmayan su kullanımı, açıkta satılan gıdaların tüketimi ve buzdolabı dışında pişmiş yemeklerin bekletilmesi toksin ve bakteri oluşumuna neden oluyor. Besin zehirlenmelerinden korunmak için yiyecekleri buzdolabında belirli ısı derecelerinde saklamaya özen gösterilmeli, sebze ve meyveler bol akan su altında yıkanmalı, dışarıdan açıkta satılan gıdalar alınmamalı, besin satın alınırken son kullanma tarihleri kontrol edilmeli, alınan besinler taze ve kısa sürede tüketilmeli."

Her mevsim en güvenilir yiyeceğin yoğurt olduğunu belirten Dr. Yamalı, yaz aylarında ızgara et yerine haşlanmış et yemeklerinin ve zeytinyağlı yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye ederek, şöyle devam etti:

"Elde hazırlandığı için hijyen konusunda özel önem gerektiren ve iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köftelerden, havasız ortamda mikropların toksin üretme riski olması nedeniyle bütün olarak çevrilmiş tavuktan, pastörize edilmemiş sütten, vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmalı. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalardan. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez, marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabiliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious