Haniye, Abbas'ın kararlarının ardından konuştu

  • Giriş : 15.06.2007 / 08:20:00

İsmail Haniye, ulusal birlik hükümetinin başka alternatifi olmadığını ve görevini sürdüreceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haniye, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistin hükümetini lağvetme kararının ardından Gazze'de yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ''sonuçlarını düşünmeksizin çok hızlı karar vermekle'' suçladı.
Haniye, ulusal birlik hükümetinin, ilk kurulduğunda tüm Filistin halkında ve uluslararası camiada umut yarattığını, ancak bu beklentilere karşılık veremediğini ifade etti.
''Sürekli bazı engellerle karşılaştık, bazı bakanlar uyum içinde çalışmaktan kaçındı. Kendi çıkar ve beklentileri doğrultusunda hareket ettiler'' diyen Haniye, özellikle güvenlik alanında sıkıntılar, problemlerle karşı karşıya kaldıklarını vurguladı.
''Biz bunları kardeşlik bilinci içinde ve sabırla karşıladık'' diye konuşan Haniye, tüm bunlara sert tepki vermediklerini, hükümetin yürümesi için bazı şeyleri görmemezlikten geldiklerini vurguladı. Bu yaklaşımlarının ''bazılarını'' daha da cesaretlendirdiğini ve başıboş hareketlerini daha da artırdığını söyleyen Haniye, ''Uygulamalar, Filistin halkının istek ve beklentilerinden uzaklaştı. Özellikle sivillerin güvenliği ve huzuru düşünülmedi'' dedi.
Uygulamadan örnekler veren Haniye, özellikle Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki özel timlerin Başkanı Raşid Ebu Şbak'ı ismini vererek suçladı.
Ebu Şbak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı olarak çalışan bir isimdi. Hamas tarafı, Ebu Şbak'ın Gazze'deki ortamın yaratılmasından sorumlu olduğunu defalarca savunarak, Abbas'tan kendisini görevden almasını talep etmişti.
Ebu Şbak'ın hem Devlet Başkanı'ndan, hem Başbakan'dan bağımsız hareket ettiğini savunan Haniye, ''ulusal birlik hükümetinin başarısız olması için, onun ve bazı diğerlerinin çok uğraş verdiğini'' savundu ve ''Sonunda bu noktaya geldik'' dedi.
Haniye, Gazze Şeridi'nde yasa dışı kontrol noktaları oluşturulduğunu, sivillerin tehdit edildiğini, evlerine girilip kaçırıldığını, hatta öldürüldüğünü, camilerin kana bulandığını, imamların saldırıya uğradığını, ''korsan'' gibi davranılarak, sivillere zarar verildiğini öne sürdü.
Bu uygulamalara karşı, somut yaptırımlar gelmeyince bu kişilerin daha da cesaretlendiğini, nihayetinde bu yapılanların kendisinin ofisine, ardından da ailesi içindeyken evine roketatarlarla saldırı noktasına geldiğini belirten Haniye, ''Bu kabul edilemez bir durumdu. Birçok insan, bir şeyler yapılmasının beklentisi içindeydi. Biz de bu beklenti doğrultusunda hareket ettik'' ifadesini kullandı.

ABBAS'IN KARARI
''Bu akşam Devlet Başkanı Ebu Mazen (Abbas), bazı hızlı kararlar aldı. Bu kararların etkilerini, sonuçlarını çok da düşünmedi'' diyen İsmail Haniye, Filistin parlamentosunun demokratik bir seçimle işbaşına geldiğini ve kurulan ulusal birlik hükümetinin Filistin iradesinin yüzde 96'sının desteğine sahip olduğunu söyledi.
İsmail Haniye, ''Böyle bir hükümet, ulusal bir anlaşma ya da uzlaşma olmadan, kişisel bir kararla yok edilemez. Hükümet, seçimle işbaşına gelmiş bir hükümettir, halkın iradesi esastır. Biz hükümet olarak, demokrasiye bağlılığımızı burada bir kez daha teyit ediyoruz'' diye konuştu.
Haniye, Gazze Şeridi'nin Filistin ana vatanının bölünmez bir parçası olduğunun altını çizerek, ''Biz Gazze Şeridi'nde ayrı bir devletin, ayrı bir otoritenin var olmasına karşıyız. Mevcut hükümet, bu sıkıntıların ardından pes etmeyecek, koşulları ve imkanları çerçevesinde elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret edecektir'' dedi.
Haniye, öncelikle yasal çerçevede kalarak güvenlik kaosunu sona erdirecek önlemler alacaklarını belirtti, güvenlik konusunda tüm birimlerle ortak çalışma arzusu içinde olduklarını vurguladı.
Haniye, ''Filistin halkının esenliği için genel af ilan ediyorum'' derken, tüm Arap dünyasıyla kardeşlik, uluslararası camiayla da karşılıklı sevgi ve anlayış çerçevesinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.
Haniye şöyle devam etti:
''Ulusal birlik hükümetinin programını sürdüreceğiz. Bu program doğrultusunda çalışma iradesindeki herkesle çalışmaya devam edeceğiz. Bir önemli nokta da kamuda adalet konusu. Partisine veya görüşüne bakılmaksızın, herkes hak ettiği göreve gelecektir.''

''MEKKE VE KAHİRE ANLAŞMALARINA BAĞLIYIZ''
Haniye, Mekke ve Kahire'deki anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ederek, Gazze Şeridi'nde uluslararası misyonlar da dahil, tüm yabancıların korunacağını ve görevlerini etkin bir şekilde yapabilecekleri ortamın sağlanacağını da belirtti.
Haniye, bu çerçevede, 12 Martta Gazze'de kaçırılan BBC muhabiri Alan Johnston'u kaçıranlara da seslenerek, onun bir an önce serbest bırakılmasını istedi.
Haniye, iç çatışmalar yüzünden yapılamayan lise son sınıfları bitirme sınavlarının da en kısa zamanda yapılacağını duyurdu. Çatışmalar, pazartesi günü, tam da sınavların yapıldığı gün alevlenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious