Haniye: Ablukanın kalkmasını bekliyoruz

  • Giriş : 21.06.2008 / 18:01:00

Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, Perşembe günü yürürlüğe giren ateşkes devam ederken, yaklaşık 10 gün sonra bölgedeki İsrail ablukasının kalkmasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Haniye, Gazze'de yaptığı açıklamada, ilk olarak malların geçiş noktalarından girmeye başlayacağını ve 10 gün sonra ablukanın tümüyle kalkmış olacağını kaydetti, (İsrail ile sınırdaki) ticari geçiş noktalarının açılacağını ve bugüne kadar girişi engellenen her türlü malın, Mısır'ın desteğiyle yapılan anlaşma doğrultusunda Gazze'ye gireceğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İhab El-Gasin de sınır kapılarının Pazartesi günü açılacağını belirtti. El-Gasin, halihazırda ticari malların sadece yüzde 7'sinin sınır kapılarından geçirildiğini, Pazartesiden itibaren bunun yüzde 30'a çıkacağını ifade etti.

Sınır kapılarındaki resmi görevlilerin İsrail tarafından hedef alınması nedeniyle buralarda resmi görevli bulundurmadıklarını da belirten Gasin, bu noktalarda yeni güvenlik düzenlemelerine gideceklerini kaydetti.

Öte yandan, Haniye, Hamas'ın, ateşkesin sağlanması için İsrail'in şart olarak öne sürdüğü, Gazze'ye tünellerden, karadan veya denizden kaçak mal girişinin durdurulması ve iki yıl önce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasını kabul etmediklerini bildirdi.

Haniye, İsrail tarafının bu taleplerine karşılık vermediklerini belirtirken, taleplerin haksız olduğunu kaydetti ve bunların yerine getiremeyecekleri konular olduğunu vurguladı. Gilad Şalit konusunun da tümüyle Filistinli tutukluların serbest bırakılması ile bağlantılı olduğunu dile getiren Haniye, hükümetin "bu dosyayı da mümkün olduğu kadar kısa süre içinde tamamlamayı umduğunu" söyledi.

Perşembe günü saat 06.00'da yürürlüğe giren ateşkes üçüncü gününe ulaşırken, Hamas, Gazze Şeridi'nde okulların kapanmasını takiben yaz kamplarını başlattı. Yaz kamplarının adı "Ablukaya Rağmen Direniyoruz" olarak belirlenirken, bu kamplar başta ilkokul ve orta okullarla liseler olmak üzere, üniversite öğrencileri için de düzenleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious