Haraç toplarsan böyle olur!

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Aydın'ın Köşk ilçesinde vatandaşlardan haraç toplamak istediği iddia edilen 1 kişi linç edilmek istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, olay, bugün akşam saatlerinde Köşk ilçesinde meydana geldi. İlçede değişik kişilerden haraç topladığı iddia edilen grubun üyesi olduğu iddia edilen ve soyadı henüz öğrenilemeyen "İbrahim" isimli kişinin akşam saatlerinde ilçeye bağlı Mezeköy Muhtarı Harun Memiş'ten haraç istediği öne sürüldü.

Durumun köylüler tarafından öğrenilmesi sonucu zanlı önce köylüler, sonra da kaçarak geldiği ilçede halk tarafından linç edilmek istendi. Kalabalığın elinden kaçıp bir lokantaya sığınan zanlı, devriye gezen polis ekiplerinin müdahalesiyle sığındığı lokantada koruma altına alındı.

Bu sırada, olayı öğrenen yüzlerce kişi, zanlının saklandığı lokanta önüne gelerek polis engelini aşmaya çalıştı. Olayda polis yetersiz kalınca, Köşk ve Başçayır Jandarma karakollarından takviye kuvvet istendi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, lokantaya girmeye çalışan bazı kişilerin işyerinin camlarını kırması sonucu polis havaya ateş ederek kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Polis ve jandarmanın yoğun çabaları sonucu zanlı lokantadan alınarak polis merkezine götürüldü.

İlçe esnaflarından Mehmet Yıldırım, gözaltına alınan şahsın ve grubunun sürekli ilçe esnafından ve köylülerden haraç aldığını öne sürdü. Yıldırım, önceki akşam kendisinin evine silahlı saldırı düzenlendiğini, ancak faillerin bulunamadığını ifade etti. Yıldırım, "Biz Köşk'te düzen istiyoruz, ahenk istiyoruz. Böyle mafya düzeni ile eğer bizi yıldırabileceklerini zannediyorlarsa, yanılıyorlar." diye konuşarak yaşananlara tepkisini dile getirdi.

Yaşanan arbedede çalıştığı dükkânın camları kırılan garson ise, bir anda eli bıçaklı bir adamın dükkana girdiğini kaydetti. Polisin aldığı önlemler sayesinde halkın içeriye giremediğini belirten ifade eden garson, bazı kişilerin içeriye girebilmek için dükkânın camlarını kırdığını dile getirdi.

Zanlının İlçe Emniyet Amirliği'ne götürülmesine rağmen Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi dağılmayarak çeşitli sloganlar attı. Vatandaşlarının dağılmaması üzerine olay yerine gelen İlçe Kaymakamı İsmail Soykan ve İlçe Emniyet Amiri Sunay Öztürk, halkı sakinleştirmeye çalıştı. İlçede gerginliğin hala devam ettiği ve vatandaşların dağılmayarak Emniyet'te ifade veren Mezeköy Muhtarı Harun Memiş'in gelmesini bekledikleri gözlendi.

Yaklaşık olarak 3 saat gerginlik yaşanmasına neden olan olayla ilgili olarak geniş çaplı soruşturmanın başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious