Haradinay aklandı

Haradinay aklandı.17502
  • Giriş : 04.04.2008 / 08:55:00

Lahey'de aklanan Kosova eski Başbakanı ve Haradinay için Kosovalılar sokaklara döküldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Kosava eski Başbakanı Ramush Haradinaj'ı (39) 1998-99 yıllarında Sırplara işkence uyguladığı ve Sırpları öldürdüğüne yönelik suçlardan akladı. Kosovalı Arnavutlar tarafından bir "kahraman" olarak görülen Haradinaj, hakkında iddia edilen tüm savaş suçları ve insanlığa karşı işlediği iddia edilen suçlardan aklanmış oldu. Savcılar, Haradinaj hakkında 25 yıl hapis cezası istiyordu.

Ramush Haradinay'ın beraat kararı Kosova'da coşkuyla kutlandı. Kosova'nın güney bölgesinde Prizren'de Ramush Haradinay'ın beraat ettiği haberini alan yüzlerce Kosovalı, merkez Şadırvan'da ellerinde Arnavutluk bayraklarıyla davullar zurnalar eşliğinde halaylar çekerek Haradinay'ın serbest kalmasını kutladı.

1998-1999 yıllarında Sırplara karşı yürütülen isyanda oynadığı rol hakkında daha önce pek çok kez sorguya çekilen Haradinaj'ın komutası altındaki UÇK birliklerinin, Kosova'da yaşayan ılımlı Arnavut ve Sırpları öldürdüğü iddia ediliyordu.

Ramush Haradinaj, Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) liderliğini yürüttüğü sırada 2004 yılında Kosova Başbakanı seçilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious