Harcamalara üst sınır

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

2006 yılı için bütçeye yeni bir kriter getirdiklerini açıklayan Çanakçı, faiz dışı harcamalarla ilgili üst sınır getirildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çanakçı, iç talep yavaşlaması ve kurdaki gelişmelerle, bu yıl cari açığın geçen yıla göre istikrar kazanacağını kaydederek, “2005 yılında cari açığın milli gelire oranı, yüzde 6.4 oldu. Bu sene bu oran yüzde 6.5 olacak” dedi. Çanakçı, cari açığın, yatırım harcamalarının artmasından kaynaklandığına işaret ederek, bunun olumlu olduğunu söyledi.

PERFORMANS EMSALSİZ

2005 yılında, faiz dışı fazla, KİT’ler hariç faiz dışı fazla ve sosyal güvenlik açığında, hedeflerin bir miktar gerisinde kalındığını belirterek, bu sapmada, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne öngörülenden fazla aktarımı yapılmasının etkili olduğunu söyledi. Çanakçı, “Ancak toplam dengede, öngörülenin çok çok üzerinde hedefi yakaladık. Faiz dahil toplam açığı 19.6 milyar YTL öngörüyorduk ama 4.2 milyar YTL oldu. Yani 15.5 milyar YTL’lik performans yakaladık. Bu performans, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ve uluslararası kıyaslamalarda emsalsiz. Hiçbir ülke bu kadar üst üste faiz dışı fazla hedefini yakalamadı, hiçbir ülkede kamu borcu bu kadar keskin düşmedi” dedi.

HARCAMALARA ÜST SINIR

2006 yılı için bütçeye yeni bir kriter getirdiklerini da açıklayan Çanakçı, sosyal güvenlik harcamaları hariç, faiz dışı harcamalarla ilgili üst sınır getirildiğini söyledi. Çanakçı, prim alacaklarının yeniden yapılandırmasından gelecek fazla gelirden dolayı, kapsama sosyal güvenlik harcamalarını koymadıklarını kaydetti. Çanakçı, “Buradan gelecek fazla gelir nedeniyle transfer miktarı azalıyor ama biz bu fazla geliri harcamadık, bu imkanı kullanmadık. 24.3 milyar YTL’lik sosyal güvenlik transferi öngörülüyordu, 1-2 milyar YTL civarında az gerçekleşti” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious