Harekatı bitirme kararı Türkiye'nin

Harekatı bitirme kararı Türkiye'nin.25668
  • Giriş : 01.04.2008 / 21:07:00

ABD'nin Irak koordinatörü Büyükelçi David Satterfield, Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatına ABD'nin müdahale etmediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Satterfield, TSK'nın sınır ötesi operasyonu konusunda, "Net bir şekilde dile getirmeliyim ki; bu harekata başlama kararı ve yine sona erdirme kararı kesinlikle ABD'nin değil, sadece ve sadece Türkiyenindir" dedi.

Star Ana Haberin sorularını yanıtlayan Satterfield, Türkiye'ye son ziyaretinin Ocak ayında olduğunun, TSK'nın sınır ötesi operasyonun da bu ziyaretin hemen ardından başladığının hatırlatılması ve o günlerde harekat konusunun gündemde olup olmadığının sorulması üzerine, "Öncelikle bir gerçeğin altını çizmek gerek, bu operasyonu düzenleme kararı ve zamanlaması Türk komutanlarına ve Türk hükümetine aitti. Hiçbir şekilde operasyonla ilgili bilgilendirilmediğimizi belirtmek isterim" diye konuştu.

ABD yönetiminin operasyonla ilgili bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin sorulması üzerine de Satterfield, Türkiye'nin PKK terörüne karşı kendisini savunma hakkını desteklediklerinin altını çizdi.

Türk hükümeti ve TSK ile yaptıkları işbirliğini, bu mücadelenin olabildiğince etkili bir şekilde ilerlemesi açısından son derece önemli gördüklerini de vurgulayan Satterfield, "Aynı zamanda Türk yetkililerin attıkları adımların Irak'ın istikrarına ve güvenliğine yapacağı etkiyi de göz önüne almaları gerektiğini de söylüyoruz, ki bu zaten ABD yönetimi için olduğu kadar Türk hükümeti için de önemli bir unsur" diye konuştu.

Teröre karşı askeri önlemler dışında alınması gereken diğer çok boyutlu önlemlerin sorulması üzerine Satterfield, Amerikan hükümetinin ve Türk hükümetinin PKK terörünün tamamen çözülmesi için geniş kapsamlı yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğu noktasında hemfikir olduklarını belirtti. Satterfield, kapsamlı çözüm kavramının elbette askeri adımları içerdiğini ancak sosyal, ekonomik ve politik adımları da içerdiğini kaydetti.

Satterfield, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinde lojistik sağlayamaması, bölgede serbestçe dolaşamaması için önlemler alması gerektiğini de söyleyerek, "Her şeyden önemlisi kuzey Irak bölgesel yönetimi, PKK'nın masum Türklerin yanı sıra çok sayıda Kürdü de öldüren bir terör örgütü olduğunu kabul etmeli" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious