Harekâtın adı yetti

Harekâtın adı yetti.21570
  • Giriş : 07.06.2007 / 08:13:00

Kuzey Irak'a harekât düzenlendiği haberi dünyada heyecan yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yaptığı haberi tüm dünyada heyecan dalgası yarattı. Uluslararası haber ajansı AP, saat 18.05'te bir Türk askeri yetkiliye dayanarak, "Türkiye'nin birkaç bin askerle Kuzey Irak'a geçtiği'ni tek cümleyle duyurdu. Türk televizyonları da gelişmeyi son dakika olarak duyururken, saat 18.38'de İngiliz haber ajansı Reuters'in 'operasyon olmadığı'na ilişkin haberi geldi. Birkaç dakika sonra ekranlara 'CNN International'a göre Pentagon operasyonu doğruladı' haberi düştü. Kısa süre sonraysa Türk, Amerikan ve Iraklı yetkililerden yalanlamalar geldi. Genelkurmay kaynakları harekâtın söz konusu olmadığını belirtti.
Gazeteciler Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü de 'Afrika Günü' resepsiyonunda yakalayıp sordu. Gül, "Böyle bir şey yok. Olursa zaten biz söyleriz" yanıtı verdi.
Askeri yetkililerin yalanlamasıyla eşzamanlı olarak, operasyon haberi G8 zirvesinin yapıldığı Almanya'da ABD Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe'ya da yöneltildi. Sözcü, operasyon haberini yalanladı. Irak'ta da bölgesel yönetim lideri Mesud Barzani'nin sözcüsü Fuad Hüseyin 'Türk askeri görmedik' açıklaması yaptı.
Son olarak saat 18.56'da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari "Büyük bir operasyon gözlemlemedik" diyerek son noktayı koydu.
Haber, büyükelçilikleri de heyecanlandırdı. Danimarka Büyükelçiliği'nin resepsiyonunda basından bilgi almaya çalışan büyükelçiler, askeri ataşelerini de harekete geçirdi.
Dünya piyasaları da haberden etkilenirken petrol fiyatları yaklaşık 50 cent arttı.

ERDOĞAN: TSK'NIN ÖNÜNDE DURMAYIZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Associated Press'in, ''Türk askeri Kuzey Irak'a girdi'' haberiyle ilgili olarak, ''Bununla nereye varılmak isteniyor, böyle birşey yapılacaksa gerektiği zaman yapılır'' dedi. Erdoğan, sınır ötesi operasyon konusunun sürekli gündemde tutulmasının Türkiye'ye zarar verdiğini söyledi.
Kanal 24'e konuşan Başbakan Erdoğan, "Güvenlik güçleri birşey talep ederse onların önünde durmayız, duramayız. Vakti, saati geldiğinde ne gerekiyorsa o adım atılır" dedi.
Erdoğan, "Genelkurmay'la aramızda ayrışma, tartışma söz konusu değildir.
Herhangi bir eksik var mı? Aldığımız cevap hayır" dedi, TSK ile dayanışma halinde bu sürecin takip edildiğini söyledi.
Sınır ötesi operasyonun sürekli gündemde tutulmasını doğru bulmadığını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye sınır ötesi operasyon yapacaksa davul zurnayla yapmaz. Bunun sorumluları ilgilileri bunun kararını verir" dedi.
"Bunu asla siyasi istismar meselesi yapmamak gerekir" diyen Başbakan, "Bakıyoruz ki yabancı bir ajanstan çıkan haberle Türkiye sınır ötesi operasyon yapıyor. Nitekim bunu silahlı kuvvetlerimiz Dışişlerimiz yalanladı. Bununla nereye varılmak isteniyor?" diye konuştu.
Erdoğan, "Böyle birşey yapılacaksa gerektiğinde yapılır. Birilerini bilgilendirerek olmaz, o vakit adı operasyon olmaz. Çünkü Kuzey Irak'tan bize yönelik rahatsızlıklar bizi rahatsız etmeyecek de kimi rahatsız edecek?" ifadesini kullandı.
Başbakan Erdoğan, "Bunu dünyanın önünde konuşmamız söz konusu olamaz. Medyadan ricamız nolur bunu kaşımayın. Bunu kaşıdıkça düşmanlarımıza koz veriyoruz" dedi.

"ABD tatmin etmiyor"
Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'yle bu konudaki münasebetlerin devam ettiğini, ancak neticenin memnuniyet verici olmadığını da sözlerine ekledi.
"ABD'nin açıklamaları bizi tatmin etmiyor" diyen Erdoğan, "Biz netice istiyoruz. Özellikle PKK'nın Kuzey Irak'taki konuşlanmasını dağıtacak adımların üçlü olarak atılması gerkiyor" dedi.
Erdoğan son olarak, "Sorunu çözmek için de masaya gelmek, çağırmak şart. Bunu medya aracılığıyla çözemeyiz" diye konuştu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious