'Harekatın amacı güçlü bir mesaj vermek'

'Harekatın amacı güçlü bir mesaj vermek'.17319
  • Giriş : 24.02.2008 / 11:06:00

Türk ordusunun Kuzey Irak'a yönelik başlattığı kara harekatı ile ilgili gelişmeye geniş yer vermeye devam eden The Guardian gazetesi, müdahalenin asıl amacının güçlü bir mesaj vermek olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz gazetesi, Türkiye'nin kendisini güçlü ve egemen bir ülke olarak gördüğünü, güvenliğini tehlikede gördüğü anda hareke geçebileceklerini gösterdiklerini aktardı.

Türk ordusunun havadan ve karadan saldırdığına dikkat çeken gazete, bunun büyük bir kara harekatının da bir işareti olabileceği yorumunda bulundu.

Türkiye'nin başlattığı askeri harekatla birlikte böylece Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana fiili anlamda gerçekleşmiş ilk saldırı olduğunu yazan The Guardian, "Türkiye'nin yakın zaman önce de Kuzey Irak'ta konuşlandırılmış az sayıdaki askeriyle PKK'lılara karşı 'sıcak takip'te bulunduklarına inanılıyor." yorumunu yaptı.

Gazete, Türkiye'nin Saddam Hüseyin'den önce de Saddam'ın izniyle bir çok kez kara harekatı gerçekleştirdiğini ve bu operasyonlarda da yine binlerce askerin görev aldığına dikkat çekti. Geçmişte yapılan bu operasyonlar da azda olsa PKK'nın darbe aldığına işaret eden gazete, Türk ordusunun çekilmesinden sonra ise PKK'nın her seferinde tekrar bir yapılanma içine girdiğini yazdı.

Guardian ayrıca şu yorumlarda bulundu: "Kandil dağı doğal olarak heybetli ve büyük bir dağ. PKK son yıllarda gerçekleştirdiği saldırılarına bu dağda hazırlandı. Birçok PKK üyesi genç ve tecrübesiz kişilerden oluşuyor. Yaklaşık 5 bin kişiden oluşan PKK içinde kadınların sayısı da önemli bir kısmı oluşturuyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious