Harekatın perde arkası

Harekatın perde arkası.9884
  • Giriş : 09.03.2008 / 08:20:00

Babaoğlu: ABD kararlılığımızı gördü, operasyona engel çıkarmadı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, sohbetimizde Türkiye’nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü dünyanın iyi bildiğine işaret ederek, “Biz de ulus olarak büyüklüğümüze, gücümüze güvenmeliyiz. Gücümüzün farkında olmalıyız, kendimizi hiçbir zaman küçümsememeliyiz” değerlendirmesini yaptı. Sanıyorum komutan, böyle uyarıcı bir değerlendirmeye, son günlerde kamuoyunda öne çıkan Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili tartışmalar nedeniyle ihtiyaç duydu.

‘Kararlılığımızı gördüler’
Bu bağlamda daha önce TSK’nın Kuzey Irak’a operasyon yapmasına karşı duran ABD’nin bu tutumunu neden değiştirdiğine ilişkin sorumu şöyle yanıtladı Aydoğan Paşa:

“Biz zaten uzun zamandan beri bu hazırlığı yapıyorduk. İstihbarat topluyorduk. Bu operasyonu gerçekleştirmek için kararlıydık. Sanıyorum, ABD de bu kararlılığımızı gördü. Her ne şart altında olursa olsun harekâtı gerçekleştireceğimizi anladı ve engel çıkarmadı. Destek oldu. Hava sahasını açması başlı başına yeterli destekti.”

İstihbarat desteği
Org. Babaoğlu’na, harekâtla ilgili ABD’yle istihbarat paylaşımını da sordum. Aydoğan Paşa, istihbarat konusunda şu çerçeveyi çizdi:

“Bizim istihbarat olanaklarımız çok gelişkindir. Özellikle sınıra yakın bölgeler için hem hava hem de yer istihbaratımız vardı. Daha iç bölgeler için ABD istihbaratından da yararlandık. ABD’nin havadan sağladığı istihbaratı biz de değerlendirdik.“

İlk hava harekâtı ve Güneş operasyonu boyunca, ABD uçakları veya teknolojik olanaklarıyla Türk uçaklarına herhangi bir engelleme yapıldı mı, bir sürtüşme yaşandı mı?

Org. Babaoğlu, bu soruma “hayır” yanıtını verdi:
“Hiçbir engelleme ile karşılaşmadık. Herhangi bir sürtüşme olmadı. ABD zaten hava sahasını açarak, istihbarat desteği vererek işbirliği yapmış oldu.”

Uçaksavar mevzileri
Harekât boyunca Genelkurmay Başkanlığı’ndan günlük olarak verilen bilgilerden PKK’nın çok sayıda uçaksavar mevzisine sahip olduğu anlaşıldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin 59 uçaksavar mevzisini tahrip ettiği de açıklanmıştı.

Org. Babaoğlu’na, PKK’nın uçaksavarının harekât için oluşturduğu tehdidi sordum. Aydoğan Paşa şu değerlendirmeyi yaptı:

“Uçaksavar mevzilerini tahrip ettik. Terör örgütünün elinde birtakım güdümlü füzeler bulunduğuna ilişkin de iddialar vardı. Teröristler bu uçaksavarları daha çok kara için kullanıyorlar. Hâkim tepelere kuruyorlar, uçaklara, helikopterlere karşı da kullanmaya çalışıyorlar, ama daha ziyade o tepeden aşağıya doğru kara birliklerimize karşı kullanıyorlar. Bunları harekâtta tahrip ettik. Uçaklarımızda SAR ve Lantrin sistemleri var. Sentetik açılımlı radar ve hedef işaretleme olanağı sağlıyorlar. Vuruşlarımız bu nedenle şaşmıyor.”

Yine yaparız
Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Babaoğlu, terörle mücadelenin uzun soluklu bir mücadele olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin gerektiğinde yine operasyon yapabileceğine de dikkat çekti. Bu konudaki sorumu şöyle yanıtladı:

TBMM’nin verdiği yetki var biliyorsunuz. Bu yetki süresince ihtiyaç duyulduğunda elbette yine operasyon yaparız. Şartlar gerektirdiğinde yine icra edilir. Bunda bir kuşku yok.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious