'Harekatın siyasi ve askeri altyapısı iyi hazırlanmış'

'Harekatın siyasi ve askeri altyapısı iyi hazırlanmış'.11840
  • Giriş : 28.02.2008 / 07:40:00
  • Güncelleme : 28.02.2008 / 00:21:02

Gül, ''Devletimize tehdit olan bu unsur oradan temizlenecek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik sınır ötesi kara harekatının hem siyasi hem askeri altyapısının iyi hazırlanmış olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisine verilen görevi en iyi şekilde yaptığını belirterek, ''Devletimize tehdit olan bu unsur oradan temizlenecek'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) yöneticilerini kabulünde, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik sınır ötesi kara harekatıyla ilgili olarak şunları söyledi:

''Önce şunu görmek gerekiyor; hiçbir devlet kendi toprakları üzerinde veya sınırına yakın bir yerde illegal bir silahlı güce izin vermez. Ediyorsa zaten devlet olamaz. Terör grubuna asla müsaade etmez. Kuzeyimizdeki otorite boşluğundan dolayı büyük bir yapılanmanın olduğu takip ediliyordu zaten. Yapılması gereken bir şey yapılmış oldu. Bugün ne kadar çok üzülüyoruz, her şehit hepimizi derinden yaralıyor. Ama yarın daha çok şehitle yapmak zorunda kalacaktık. Tabii ki operasyonda siz de kurşun atıyorsunuz karşınızdaki de kurşun atıyor. Dolasıyla bunun tabiatında olan bir şey. Bunu en iyi asker bilir. Savaşın ne olduğunu en iyi asker bilir. Ama siz vaktinde bunu yapmazsanız, ileride daha büyük şehitler verirsiniz. Şehitlerimiz bizi derinden yaralıyor. Hepsinin aileleri, çocukları, anneleri babaları bize emanet. Onlara saygıyı asla unutmayacağız. Böyle bir tehdidi yok etmekteki kararlığımızı da sonuna kadar göstereceğiz. Arzu ederdik ki hiç bunlar olmasın.''

-''NİYETİMİZİ DÜNYAYA DEKLARE ETTİK''-

Türkiye'nin harekata ilişkin niyetini tüm dünyaya deklare ettiğini ve niyetin işgal olmadığını vurgulayan Gül, ''Amaç devletimize tehdit olan bu unsuru oradan temizlemek. Bu unsur oradan temizlenecek'' dedi.

Gerek Irak yönetiminin, gerekse Batı ve Arap ülkelerinin durumu kabullendiğine işaret eden Gül, aksi halde durumun daha zor olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, harekatın hem siyasi hem askeri altyapısının iyi hazırlandığını vurguladı. Harekatın askeri açıdan ayrıntılarıyla planlandığını ifade eden Gül, ''Şimdi ümit ederiz ki herkes, bu memlekette terörle, silahla, devlete karşı başkaldırmakla bir yere varılamayacağını görür'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, TSK'nın kendisine verilen görevi en iyi şekilde yaptığını, sorunun tamamen ortadan kalkması için sosyolojik, kültürel, psikolojik, ekonomik ve eğitim boyutunda da başarı sağlanması gerektiğini vurguladı.

Gül, ''Yoksa 'şu kadar kişi öldü...' O ölenlerin yerine yarın yenileri de gelebilir. Bu bataklığı tamamen kurutmak gerekiyor'' dedi.

-''KİMSE KRALDAN ÇOK DA KRALCI OLMASIN''

Gül, ''sınır ötesi kara harekatının başlamasıyla başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliğini onaylamasındaki zamanlamaya yönelik'' eleştirilerin hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

''Yanlış bunlar. Yanlışı düzeltmek gibi bir şeye girmiyorum. Aslında harekat, bir gün önce MGK toplantısında başlatıldı. O gün saat 19.00'da harekat başladı.

Ertesi gün hafta sonu bitiyordu. Kanaatlerim zaten oluşmuştu. Neticeyi de gördüm. 411 milletvekili, ki bunun içerisinde bağımsızlar ve eski Başbakan da var. Çalışmalar için fırsat talep edilmişti, onları da gördüm. Hafta sonu olunca bunun üzerine normal olarak onayladım. Ayrı ayrı mevzular. Ayrıca 'Aynı gün bu işi yaptı' diye söyleniyor. Böyle değil. Hiç aklımdan, zihnimden geçmedi böyle bir şey. Herkesi kendi açısından siyaset yapıyor olarak gördüm.

Ayrıca Anayasa'ya göre başkomutansam bütün bu konulardaki bütün milli hassasiyeti en çok göstermesi gereken kişi benim. Kimse kraldan çok da kralcı olmasın.

Türkiye açık bir toplum demokratik bir toplum. Bu konular nasıl neticelenir belli. Türkiye bir hukuk devletidir. Yasalar neyi emrediyorsa, ona göre gidecektir. İtirazlar olacaktır, çekişmeler olacaktır, tabii ki farklı görüşler olacaktır ama sonunda demokrasilerde bunlar nasıl neticelenirse bu da öyle neticelenecektir.''

-''ANLAYIŞLI VE SAKİN OLUNMALI''-

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'de herkesin birbirinin kardeşi olduğunu da vurgulayarak, insanların farklı düşüncede, farklı kılık kıyafette, farklı inançlarda olabileceğini, inançsızlığın da olabileceğini söyledi.

''Bizi bağlayan şey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak'' diyen Gül, bugünkü modern dünyanın değerlerini, hukukun üstünlüğü, demokratik, temel hak ve özgürlükleri dikkate almak gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, herkesin bu konuları konuşurken daha sakin, kendisini başkasının yerine koyarak, daha anlayışlı olması gerektiğini ifade etti ve ''Bazı konuların daha sakin bir şekilde ele alınması ülke açısından daha iyi olabilir'' dedi.

Bu konularda gazeteci ve yayıncılara da görevler düştüğünü anlatan Gül, yayınların daha barıştırıcı, bütünleştirici sunulabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious