Harekattan çarpıcı kareler FOTO

Harekattan çarpıcı kareler <blink>FOTO</blink>.14305
  • Giriş : 29.02.2008 / 19:45:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:36:37

21 Şubat'ta başlayan sınır ötesi kara harekatı bu sabah sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21 Şubat 2008 tarihinde Irak'ın kuzeyinde PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birliklerinin katıldığı hava destekli başlattığı sınır ötesi kara harekatında örgüte büyük darbe vuruldu.


Operasyonlarda 240 terörist etkisiz hale getirilirken; 24'ü asker ve 3'ü geçici köy korucusu olmak üzere toplam 27 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

Genelkurmay Başkanlığı, 8 gündür devam eden sınır ötesi kara harekatının bittiğini açıkladı. Kimsenin beklemediği anda biten kara harekatıyla ilgili Genelkurmay, elde edilen başarıları da sıraladı.

Kara harekatının ana hedefinin Zap bölgesi olduğunu duyuran Genelkurmay, harekat süresince bölgedeki 60 hedef grubuna (272 hedef) hava taarruzu yapıldığını bildirdi.

Kara Kuvvetleri ateş destek vasıtaları tarafından ise 517 adet muhtelif hedef ateş altına alınırken; terör örgütüne vurulan darbe şöyle özetlendi: "Harekatın başından itibaren manevra birlikleri ve uçaklar tarafından 126 mağara, 290 barınak ve sığınak, 12 komuta merkezi, 11 muhabere tesisi, 6 eğitim tesisi, 23 lojistik tesis, 18 ulaştırma tesisi, 40 hafif silah mevzii ve 59 uçaksavar mevzii kısmen ya da tamamen tahrip edilmiştir. Dün ele geçirilen 3 teröristle birlikte, sınır ötesi harekatta etkisiz hale getirilen terörist sayısı 240'a ulaşmıştır. Harekatta 24'ü asker ve 3'ü Geçici Köy Korucusu olmak üzere, 27 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Harekattan önce bölgede bulunduğu değerlendirilen yaklaşık 300 teröristin büyük çoğunluğu etkisiz hale getirilmiş; geri kalanların bir kısmı ise bölgeyi terk ettiklerinden temas kesilmiştir."

 

İşte gün gün sınır ötesi kara harekatı

Genelkurmay Başkanlığı kara harekatının 8. gününde birliklerin yurda geri döndüğünü açıkladı. Genelkurmay açıklamasında: "Harekatın başlangıç ve bitiş zamanı tamamen askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre tarafımızdan belirlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu kararına içeriden ya da dışarıdan her hangi bir etki söz konusu değildir. Kaldı ki, bu konuda bazı haberlerin çıktığı gün, harekata katılan birliklerin bir kısmı başlangıçtaki planlama gereği sınırlarımız içine çekilmiş durumdaydı" ifadelerine yerverildi.

 

7. GÜN: Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde icra edilmekte olan sınır ötesi harekatın 7'nci günü çıkan çatışmalarda, 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 237'a yükseldiğini açıkladı.

 

6. GÜN: Kara harekatının en sıcak günü, 77 terörist öldürüldü. Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya karşı yapılan kara harekatının 6. gününde 77 teröristin etkisiz hale getirildi, 5 askerin de şehit oldu. Gece boyunca süren çatışmaların ardından öldürülen toplam terörist sayısı 230'a ulaştı. Ayrıca alınan emareler sonucunda, sıcak temas bölgesindeki terörist grupların içinde örgütün bazı üst düzey isimlerinin olabileceği de belirtilmişti.

 

5. GÜN: Genelkurmay Başkanlığı, bir birliğimize gece saatlerinde uzun menzilli silahlarla uzaktan taciz ateşi açılması sonucu 2 personelin şehit olduğunu, hafif ve ağır silah ateşleriyle susturulan teröristlere verdirilen kaybın ise hava muhalefeti nedeniyle henüz tespit edilemediğini bildirdi.

 

4. GÜN: Kara harekatının dördüncü gününde 41 teröristin etkisiz hale getirildi ve 2 personel şehit düştü. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 153'e yükseldiği kaydedildi.

Genelkurmay, birliklerin ilerleme istikametleri üzerinde ve derinlikte yer alan 6 adet hedef grubu (30 civarında hedef) Hava Kuvvetleri uçakları tarafından vurulduğunu, gece saatlerinde, birliklerin kontrolündeki bölgeden sızarak çıkmaya çalışan teröristlerin yakın mesafeli manevra ve ateşlerle ağır zayiata uğratıldığını açıkladı.

 

3. GÜN: Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde icra edilmekte olan sınır ötesi harekatta, bugün içlerinde sözde lider kadroların da bulunduğu değerlendirilen 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini, üç gün içerisinde uçaklar, silahlı helikopterler ve uzun menzilli silah ateşleri sonucu saf dışı bırakılanlar hariç, etkisiz hale getirilen terörist sayısının da 112'ye ulaştığını açıkladı.

Operasyonun üçüncü günündeki çatışmalarda 1 helikopter düştü, 8 TSK personeli de şehit oldu.

 

2. GÜN: Irak'ın kuzeyinde icra edilmekte olan sınır ötesi harekatın ikinci gününde, içerisinde ağır uçaksavar silahlarının da yer aldığı, çok sayıda mevzide bulunan teröristlerden uçaklar ve uzun menzilli silah ateşleri sonucu saf dışı bırakılanlar hariç, tahrip edilerek 35 terörist öldürüldü.

 

1. GÜN: Genelkurmay Başkanlığı 21 Şubat 2008 akşam saat 19:00'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terör kamplarına karşı sınır ötesi kara harekatı başlatıldığını duyurdu.

Genelkurmay, kara harekatının ilk gününde 44 töreristin etkisiz hale getirildiği ve 5 askerin şehit olduğunu açıkladı.

 

 

KARA HAREKATINI GETİREN SÜREÇ

Kuzey Irak'a operasyon tartışmaları, PKK terör örgütünün eylemlerini 2007 yılı başında artırmasıyla gündeme oturdu. Mayın ve bombalı saldırılar art arda geldi. Şehit cenazeleri, toplumda infial doğurdu. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, 12 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında, "Kuzey Irak'a bir operasyon fayda sağlar. TSK, yasal zeminde görev verildiğinde bu operasyonları yapma gücüne fazlasıyla sahiptir". dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise "Bu konu konuşulmaz, bu konuyla ilgili yapılması gereken varsa yapılır." şeklinde karşılık verdi. Tartışmalar, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 22 Temmuz genel seçimleri sürecinde de sürdü. Bu arada, "Teröre lanet mitingleri" ülke geneline yayıldı.

 

PKK 7 Ekim'de Şırnak'ta 13 askeri şehit etti. Tezkere gündeme geldi. Meclis, 17 Ekim 2007'de Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon konusunda hükümete bir yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresini onayladı. Ardından, tererön bardağı taşıran Dağlıca baskını geldi. 21 Ekim günü, Irak'ın kuzeyinden sızan PKK teröristleri, Hakkari/Dağlıca'da 12 askeri şehit etti. 9 asker kaçırıldı. Bunun üzerine Çankaya Köşkü'nde 'terör zirvesi' yapıldı. Zirvede, sınar ötesi harekat seçeneği öne çıktı. Başbakan Erdoğan ABD Dışişleri Bakanı Condaleezza Rice ile görüştü. Rice, birkaç gün süre istedi.

Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyareti ise dönüm noktası oldu. 5 Kasım 2007'deki ziyarette, ABD Başkanı Bush, 'ortak düşman' ifadesini kullandığı PKK ile mücadelede işbirilği yapılacağını açıkladı. O görüşmede, 'üçlü mekanizma' kurulması benimsendi. Mekanizma, 'anlık istihbarat' esesasına göre çalışacaktı. Bu sırada, Başbakan Erdoğan, TSK'ya 28 Kasım itibariyle sınır ötesi operasyon konusunda yetki verildiğini açıkladı. İlk operasyon bunun ardından geldi. Genelkurmay, "İlk operasyon 01 Aralık 2007 tarihinde icra edilmiş olup, elde edilen istihbarata bağlı olarak operasyonlara devam edilecektir." açıklamasını yaptı. Operasyon hava unsurlarıyla yapılmış ve ABD'nin verdiği anlık istihbarattan yararlanılmıştı. Türkiye, 16 Aralık'ta ise daha kapsamlı bir hava harekatı gerçekleştirdi. Genelkurmay, bu harekatı da, "Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur." ifadeleriyle açıkladı. Genelkurmay, operasyonlara ilişkin görüntüleri de kamuoyuyla paylaştı.

Diğer yandan kara harekatı hazırlıkları sürdü. Harekatın eli kulağındaydı. İlk işareti hafta başında Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Rusya yolunda verdi. Babacan, "Kara harekatı opsiyon olarak masada duruyor" dedi. Önceki gün toplanan MGK'da konu masaya yatırıldı. Karar harekatıyla birlikte Irak'la ilişkilerin geliştirilmesi konuşuldu. Toplantının hemen ardından Mehmetçik Irak'a girdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious