Hareket etmeyen milletiz!

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Toplumun yüzde 96,5'inin fiziksel aktivitede bulunmadığı bu sebeple obezite hastalığının giderek yaygınlaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Sağlık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, uzun süre enerji dengesizliği sebebiyle oluşan ve bir çok hastalığın çıkmasına zemin hazırlayan, yaşam süresi ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen obezitenin; vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali olduğu belirtildi. Bunun sebebinin ise yeterli fiziksel aktivitede bulunmamak ve dengesiz beslenmek olduğu kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Obezite fazla kilolu olmaktan farklı bir kavram olup günümüzde estetik bir sorun olmaktan çok bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin görülme sıklığı giderek artmakta, yaşı düşmekte ve sağlık üzerindeki etkileri ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Şişmanlığın en önemli sebebinden birisi de fiziksel aktivitenin yetersiz olmasıdır. Düzenli fiziksel aktivite, bireyin dayanıklılık ve esnekliğinin artması yanında başta obezite olmak üzere kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır."

Fiziksel aktivitenin yeterli ve dengeli beslenmeye zemin hazırlaması yanında, tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ya da şiddetini azaltmak gibi faydaları da olduğu vurgulanan açıklamada "Fiziksel aktivite sosyal etkileşimi ve entegrasyonu geliştirmek suretiyle özellikle gençlerde olumlu sonuçlar doğurur. Ebeveynler çocuklarını düzenli fizik aktivitelere ve ilgi duydukları spor dallarına yönlendirmeleri konusunda bilinçlenmelidirler. Düzenli yapılan fiziksel aktivitenin insan sağlığına olumlu katkısı yanında maliyeti gittikçe artan sağlık harcamalarını azaltması nedeniyle ülke ekonomisine katkısı vardır." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious