Hareketsizlik ve kilo fıtığa davet

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, aşırı kiloluysanız, sigara içiyorsanız bel fıtığı riski taşıyorsunuz demektir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hangi meslek grubunda veya hangi yaşta olduğumuz hiç fark etmiyor bel ağrısı pek çoğumuzu yaşantımızın bir döneminde mutlaka etkisi altına alıyor. Masa başında çalışanlar başta olmak üzere gençlerden ev hanımlarına, eğitmenlerden sporculara kadar hemen herkes bel ağrısından yakınıyor. Uzun süre aynı pozisyonda durma, hareketsiz bir yaşamı benimseme, beli zorlayarak ağırlık kaldırma, aşırı efor gerektiren egzersizleri uygulama, stres ve sigara gibi pek çok etken bel ağrılarının oluşmasına yol açıyor.

YATAĞINIZ SERT Mİ?
Anadolu Sağlık Merkezi Nörolojik Bilimler Bölümü doktorlarından Op. Dr. Hikmet Uluğ ''Bel ağrılarının ancak yüzde 3'ü ameliyat edilmesi gerekli bel fıtıklarından kaynaklanıyor. Genelde muayene sonrası önerilen yatak istarahati, Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlardır. Alınan önlemlere karşın ağrı, bacaklarda uyuşukluk ve kas güçsüzlükleri geçmezse çözüm ameliyattır. İstirahatte öneri sert yatak önerisidir. Sert yataktan kastedilen, üzerine yatmakla şekli bozulmayan, vücudun şeklini alabilen yatakların kullanılmasıdır'' diyor.

Bu egzersizleri ihmal etmeyin
HaftanIn en az 3 - 4 günü düzenli ve bilinçli yapılan egzersizler, bel ağrılarının hafifletilip, önüne geçilmesinde son derece önem taşıyor. Bu egzersizler biomekaniğine etki eden kasların kuvvet ve esnekliklerini artırarak, bele binen aşırı stresi azaltıyor.

SIK SIK YAPIN
1- Yere sırtüstü yatıp dizlerinizi toplayın. Çenenizi göğsünüze değdirmeden, elleriniz kulaklarınızın yanındayken, belinizi yerden kaldırmadan karşınızdaki duvarı görene kadar kalkıp tekrar yatın. Bu hareketi yavaş yavaş artırarak 10'luk setler halinde 5 set yapabilecek hale gelin.
2- Yere yan olarak yatın. Bacağınızı iki kademede açabildiğiniz kadar açıp diğer bacağınıza dokunacak kadar indirin. Bu hareketi 10'luk setler halinde 3 set yapabilecek hale gelin. Aynı egzersizi diğer tarafınıza da yatarak uygulayın.
3- Ayakta kalçanız ve sırtınız duvara dönük ve yapışık olarak durun. Topuklarınız yerden kalkmadan, kalçanız ve sırtınız duvardan ayrılmadan çömelip durabildiğiniz kadar bu pozisyonda durup tekrar kalkın. Bu hareketi beşerli setler halinde 3 set yapana kadar geliştirin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious