Harem-üş Şerif'te çatışma

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya gelen Filistinlilere İsrail polisi müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'in Harem'üş-Şerif'te başlattığı hafriyat çalışmalarının ardından bugün Cuma namazı sırasında İsrail polisleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmada onlarca kişinin yaralandığı belirtiyor. Olay yerine çok sayıda ambulans gelirken, en az 10 İsrail askerinin yaralandığı bildirildi.

Sağlık yetkilileri, olaylarda 30 kadar göstericinin de yaralandığını söyledi. Filistinliler ve İsrail askerleri arasındaki çatışmalar ise halen sürüyor. Filistinliler askerlere taşlarla saldırırken, askerler ise göz yaşartıcı ve bayıltıcı bomba kullanıyor. Çatışmaların, Harem'üş-Şerif'in etrafından çevredeki sokaklara da taştığı belirtiliyor.

Bölgeye çok sayıda helikopter sevk edilirken, devriye gezen helikopterlerin yanı sıra asker sayısının da artırıldığı belirtiliyor.

Polisler göstericileri dağıtmaya çalışırken, bazı polis yetkilileri de durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

Eski kentin diğer girişlerinde de protestocuların gösteri düzenlediği ve içeriye girmeye çalıştığı bildiriliyor. İsrail askerlerini ise Cuma namazı için camiye gelenleri henüz dışarıya bırakmadığı ve cami içinde tuttuğu kaydediliyor. İsrail, hafriyat çalışmalarının başlamasının ardından kente girişleri 45 yaşın üstünde ve evli olanlarla sınırlı tutmuştu.

İsrail, hafta başında Fas yolu olarak bilinen ve Ağlama Duvarı ile Mescid-i Aksa'yı birbirine bağlayan Fas Yolu'nda hafriyat çalışması başlatmıştı. Çalışmalar Müslümanların öfkesini çekerken, Filistinliler de 3. İntifada'nın başlayabileceği uyarısında bulunmuştu. II. İntifada, İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron'un Mescid-i Aksa'yı ziyaretiyle başlamıştı.

Filistinli liderlerden Şeyh Taysir El Tamimi de bir televizyona yaptığı açıklamada Filistinlileri ayaklanmaya ve çalışmaların durdurulması için Mescid-i Aksa Camii'ne yürümeye çağırmıştı. Tamimi, El Cezire'ye yaptığı açıklamada hafriyat çalışmalarını da "tüm dünyayı din savaşlarının eşiğine getirmekle" suçlamıştı.

İsrail'in yeni çalışmaları başlatmasının ardından Arap devletleri de İsrail'e bu çalışmaları durdurma çağrısı yapmış, Arap devletlerinin BM temsilcileri Güvenlik Konseyi'ne ve BM Genel Kurul'una birer mektup yazarak çalışmaların durdurulmasını istemişlerdi. Çalışmalar, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Endonezya gibi ülkeler tarafından da kınanmıştı.

Hem Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa ve Hz. Ömer Camii ile Yahudiler için kutsal olan Ağlama Duvarı'nın bulunduğu Harem'üş-Şerif'teki kazı çalışmaları daha önce de olaylara yol açmıştı. 1996 yılında dönemin İsrail Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından açılan kazı bölgedeki kazı çalışmalarının ardından çıkan ayaklanmalarda 80 kişi ölmüştü. Filistinliler, İsrail'in asıl amacının Mescid-i Aksa'nın altını kazarak camiyi yıkmayı planladığını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious