"Harem'de 1001 Gece"ye dünya prömiyeri

  • Giriş : 18.02.2008 / 21:47:00

Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın ''Haremde 1001 Gece'' adlı keman konçertosunun prömiyeri, 20 Şubat'ta İsviçre'nin Luzern kentinde yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanatçının bestesini geçtiğimiz aylarda tamamladığı yapıtta, orkestrada geleneksel enstrümanlar da yer alıyor.

Say'ın menajerlik çalışmalarını yürüten Kadir Dursun Production'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Say'ın "Haremde 1001 Gece" başlıklı keman konçertosunun dünya prömiyeri, 20 Şubat akşamı İsviçre'nin Luzern kentinde gerçekleştirilecek.

Orkestra şefi John Axelrod yönetimindeki Luzern Senfoni Orkestrası'nın yorumlayacağı konçertonun solistliğini, genç kuşağın en yetenekli keman sanatçıları arasında gösterilen Patricia Kopatchinskaja üstleniyor.

Say ile Kopatchinskaja, son olarak 7 Aralık'ta İstanbul'da birlikte konser vermişti. Luzern Senfoni'nin 2 bin koltuklu konser salonunda iki gün üst üste gerçekleşecek olan konsere Avrupa basınının da ilgi gösterdiği, müzik eleştirmenlerinin eserin "Haremde 1001 Gece" başlığı taşımasını, Fazıl Say'ın "Doğu ile Batı arasında kurduğu köprünün pekişmesi" olarak nitelendirdiği belirtildi.

Fazıl Say: "Köprünün Batı ayağı"

Fazıl Say'ın da eserin Doğu ile Batı arasında köprü olduğu yönündeki görüşle ilgili, "Avrupa'nın tanınmış bir müzik kurumunun Türk bestecisi olarak kendisine konçerto siparişi vermesini, söz konusu köprünün Batı'daki ayağını oluşturduğu" yorumunu yaptığı belirtildi.

Konser akşamında ayrıca Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" operası üvertürü, Joseph Haydn'ın mehter müziğinden esinlenerek yazdığı "Askeri" adıyla tanınan 100'üncü Senfoni'si ve Fazıl Say'ın keman-piyano sonatı gibi "alla turca" stildeki eserler seslendirilecek.

Konserin biletlerinin haftalar öncesinden tükendiği, yapıtın yıl içerisinde birçok Avrupa ülkesinde ve Japonya'da, aralık ayında ise İstanbul'da yorumlanacağı kaydedildi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious