Haremüşşerif'e Türk incelemesi

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

İsrail ve Filistinlileri çatışmanın eşiğine getiren Haremüşşerif'teki kazıyı inceleyecek Türk heyetiyle ilgili ayrıntılar netleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Başbakanı Olmert'in son Türkiye ziyaretinde, Erdoğan tarafından yapılan teklif paralelinde İsrail, verilen sözün ardından resmi olurunu da dün gönderdi. Heyet gelecek hafta Haremüşşerif'e giderek inceleme yapacak.

Türk heyeti, Haremüşşerif için haftaya Kudüs'te

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın teklifiyle İsrail ve Filistinlileri çatışmanın eşiğine getiren, Haremüşşerif'teki kazıyı incelemekle görevlendirilen Türk heyetiyle ilgili ayrıntılar netleşti. Heyet önümüzdeki hafta Haremüşşerif'e gidecek. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in son Türkiye ziyaretinde, Başbakan Erdoğan tarafından yapılan teklif paralelinde İsrail, verilen sözün ardından resmi olurunu da dün gönderdi. Buna göre, İsrail'in Haremüşşerif'in batı duvarında başlattığı köprü inşaatının kuralına uygun olup olmadığını incelemek üzere, önümüzdeki hafta bir Türk heyeti Kudüs'e gidecek. Heyet gönderilmesi konusuyla ilgili Ürdün ile de bir ön görüşme gerçekleştirildi.

Teknokratlardan oluşuyor
Türkiye, bir jest olarak heyette özellikle siyasi işlerle ilgili isimlerin bulunmayacağı sözü verdi. Bunun nedenle heyette mimarlar, inşaat mühendisleri ve sanat tarihi uzmanları yer alacak. Ekipte Dışişleri Bakanlığı'ndan bir görevlinin de yer alması bekleniyor. Telaviv Büyükelçisi Namık Tan'ın öncülüğünde Kudüs'e gidecek heyetin, burada hem Filistinli hem de İsrailli uzmanlarla ayrı ayrı bir araya gelmesi bekleniyor. Daha sonra heyetin hazırlayacağı rapor, uluslararası referans olarak kullanılacak. Raporun Filistinlileri ikna etme konusunda anahtar rolü oynaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious