Harp-İş Sendikası Hükümeti uyardı

Harp-İş Sendikası Hükümeti uyardı.7837
  • Giriş : 26.01.2009 / 15:46:00

Harp-İş Sendikası'nın basın açıklamasında krizin etkilerinin bilinmesine rağmen, AK Parti’nin koruyucu ve onarıcı tedbirleri almadığı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Harp-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, küresel krizin Türkiye'de varlığını iyice hissettirdiğini, TÜİK verilerine göre işsiz sayısının arttığını, Bankalar Birliği verilerine göre de kredi kartı borcu, geri dönen çek ve protestolu senet sayısında da çok önemli artışlar yaşandığını açıkladı. 315 bin kamu işçisini yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasından önce görev sorumluluklarının daha da artığını belirten Harp-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, emek haklarını kısıtlayıcı uygulamalar konusunda hükümeti bir kez daha uyarma gereği duyduğunu vurguladı.

Yapılan basın açıklamasında; Milyonlarca insanının krizin yarattığı kırılgan ortamdan olumsuz bir şekilde etkilendiğinin vurgulandığı açıklamada, “İnsanlarımız, gelir yetmezliği sonucunda kullanmak zorunda olduğu kredi kartı veya bireysel kredilerin yükü altında ezilmektedir” dendi.

Kurul, 315 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu görüşmelerin yakında başlayacağını belirterek, kriz sebebiyle emek haklarını kısıtlayıcı tüm politikalara karşı hükümeti ve tüm yetkilileri uyarmayı bir görev saydığını kaydetti. İş yasası, toplu iş sözleşmesi, grev, lokavt sendikalar yasası başta olmak üzere bunları düzenleyen yasalardaki kazanımların geliştirilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, gelir dağılımı konusunda bölgesel dengesizlikleri giderecek uygulamaların da bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, Ergenekon Soruşturması ile ilgili de şu ifadelere yer verildi:
“Türk Harp-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, kamuoyunda Ergenekon davası olarak adlandırılan soruşturma kapsamında, Türk-İş üyesi Türk Metal Sendikası'nın 22 Ocak 2009 tarihinde aranarak Başkanı Mustafa Özbek ve Yönetim kurulu üyelerinin gözaltına alınmasının ve yine Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pervul Kavlak'ın soruşturma kapsamında tutulmasının, demokrasi ve hukuk kurulları içinde bir an önce sonuçlandırılmasını dilemekte ve beklemektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*