Hasan Dede'nin çilesi!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

İsrail’in saldırılarını yoğunlaştırdığı Bint Cibeyl’e bağlı Aynata nahiyesinde evine bomba isabet eden Hasan dede, yaralı eşini 15 saat taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bombanın düşmesinden sonra, 76 yaşındaki eşi Suad Hasan ile enkaz altında kalan 87 yaşındaki yaşlı adam için zorlu anlar başlamış oldu. Yüzü kanlar içinde kalan ve burun kemiği kırılan Hasan dede, önce eşini enkaz altından çıkardı.

Yaşlı kadının sağ kasığına şarapnel parçası isabet etmiş, sağ kolu da kırılmıştı. Eşini arabaya kadar taşıyan Hasan Dib Bessam, çatışmaların yoğunlaştığı Bint Cibeyl’deki hastaneye doğru yola çıktı.

Hasan dede, yeniden bombalara hedef olmamak için hızla ilerlerken hiç beklemediği bir durumla karşılaştı. Arabanın benzini bitmişti. Ne yapacağını şaşıran yaşlı adam, kendisinden beklenmeyen bir enerjiyle yüzünden akan kanlara aldırmadan Bint Cibeyl’e doğru yürümeye başladı.

Yaklaşık 2 saat yürüdükten sonra hastaneye ulaşan Hasan dede, ambulansların köylerden yaralı getirmeye gittiğini görünce, kaptığı tekerlekli sandalyeyle yürümeye başladı. Yaklaşık 2 saat sonra eşinin yanına döndüğünde onu acılar içinde buldu.

TEKERLEKLİ SANDALYE

Yorgun argın tekerlekli sandalyeyi sürmeye başlayan 87 yaşındaki Hasan dede, hastaneye ulaştığında doktorlar eşine acil müdahalede bulunduktan sonra Tibbin Hastanesine sevk ettiler.

Hasan dede, eşini yeniden tekerlekli sandalyeye bindirerek yola koyuldu. Tam 5,5 saat aralıksız yürüyen yaşlı adam, sonunda daha donanımlı bir hastaneye ulaştı.

Hasan dedenin yaklaşık 15 saat süren macerası, şimdilik bombardıman altındaki Sur kentinin Cebel Amil hastanesindeki bir odada sürüyor. İsrail, bu hastaneyi vurmazsa biraz iyileştikten sonra Beyrut’a gönderilecekler.

EŞİNİN MİNNETTARLIĞI

Kendilerini hastanede ziyaret ettiğimiz yaşlı çift, hala yaşadıkları dramın etkisindeydi.

Ancak Suad nine, yıllardır aynı yastığa baş koyduğu eşinin kendisi için yaptıklarını dinlerken, gözyaşlarına hakim olamıyordu.

İsrail saldırganlığının evlerinde yakaladığı bu yaşlı çift, aynı kaderi paylaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious