Hasan Doğan 1. ölüm yıldömünde anıldı

Hasan Doğan 1. ölüm yıldömünde anıldı.8221
  • Giriş : 05.07.2009 / 21:02:00

Futbol Federasyonu'nun eski başkanı Hasan Doğan, ölümünün 1. yıl dönümünde İstanbul'da anıldı. Törene büyük katılım oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Futbol Federasyonu'nun Levent'teki merkezinde düzenlenen anma törenine federasyon başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyeleri, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve teknik direktörü Mustafa Denizli, Fenerbahçe Kulübü yönetim kurulu üyeleri Nihat Özdemir ve Cihan Kamer, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz ve teknik direktörü Bülent Uygun, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Hasan Doğan'ın eşi Aysel Doğan, kızı Zeynep Doğan ve oğlu Selim Doğan ile Futbol camiasından çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende daha sonra Hasan Doğan'ın görüntülerinin yer aldığı ve sevenlerinin onu değerlendirdiği barkovizyon gösterisi yapıldı. Görüntülerde özellikle Hasan Doğan'ın eşi ile birlikte milli takımın 2008 Avrupa Şampiyonası'nda aldığı başarılar sonunda yaptıkları sevinç gösterileri, başta ailesi olmak üzere törende bulunanları duygulandırdı.

''FUTBOLUMUZ İÇİN BÜYÜK ADIMLAR ATTI''

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, törende yaptığı konuşmada, Hasan Doğan'ın kısa sürede Türk futbolu için önemli adımlar attığını söyledi.

Hayatta önemli olanın sonsuza dek yaşayacak eserler ve saygı ile anılacak bir isim bırakmak olduğunu anlatan Özgener, ''Buraya hayatta önemli olanın ne olduğunu çok iyi kavramış ve hayatı boyunca bu gerçeğe göre yaşamış ve başarmış sevgili Hasan ağabeyimizi anmak için toplandık. Onu tanımanın onunla birlikte çalışmanın mutluluğunu, onurunu, gururunu yaşamış şanslı insanlardan biriyim. Hayatını binbir renklerle dolduran biriydi, ama Futbol bu renkler arasında biraz daha ağır basıyordu. Hiçbirimiz için sadece spor olmayan bu spor dalı onun içinde hayatın önemli parçalarından biriydi. Onun futbola sevgisini gösterme yolu, hizmetti'' diye konuştu.

''KISA SÜREDE BÜYÜK DEĞİŞİMLERE İMZA ATTI'

Hasan Doğan'ın görev yaptığı kısa sürede büyük değişimlere imza attığını dile getiren Özgener, şunları kaydetti:

''Birçok işi art arda başarmak zordur. Hasan Doğan işte bunu başardı. Futbolumuz için büyük adımları arka arkaya attı. Onun ismiyle başlayan bütün cümleler hep 'yaptı, başardı, kurdu' şeklinde bitti. Ölüm birçok şeyin yarım kalmasına yol açar. Ama ölüm onun futbola olan sevgisini, hizmetlerini asla yarım bırakmadı. Şimdi Futbol dünyasını gözlemlediğimde çok fazla insanın onun değerlerine sahip çıktığını, kavga ve gürültü etmeden ilerlemeye hizmet ettiğini, belki de hiç fark etmeden onu örnek aldığını görüyorum. O hepimiz için için örnek bir insan, hepimizin sahip olduğu bir değerdi.''

İnsanlar'ın başkalarına, topluma ve dünyaya kattığı şeylerle değerleştiğini anlatan Özgener, ''O tüm hayatını çevresindeki insanlara değer vererek ve katarak geçirdi. Onun ölümüyle Türk futbolu çok önemli bir değerini kaybetti. Ama onun geride bıraktıklarıyla futbolumuz değerinden hiçbir şey kaybetmedi. Şairin dediği gibi 'Her ölüm, biraz erken ölümdür' ama Hasan ağabey futbola olan sevgisiyle ölümü aştı. Sonsuza kadar yaşayacak eserler ve her zaman sevgi ve saygı ile anılacak bir isim geriye bıraktı'' diyerek sözlerini tamamladı.

ERZİK: ''OTURDUĞU YERİN HAKKINI VERDİ''

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de Hasan Doğan'ın kısa süren başkanlığı döneminde önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Hasan Doğan'ı en verimli ve en mutlu günlerinde kaybettiklerini anlatan Erzik, ''Yeni bir döneme sağlam adımların atıldığı, Türk futboluna kalıcı projelerin hazırlandığı bir dönemde kaybettik. O bugünleri, yakın geleceği göremedi'' dedi.

Hasan Doğan'ın başlattığı projelere değinen Erzik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama ne mutlu onun arkadaşları başlattığı projeleri devam ettirip, bugünlere getirdiler. Biz insanlar faniyiz. Hepimizin tek amacı ülkemize, ülkemiz insanına ve insanlığa hizmet etmek olmalı. Ne mutlu Hasan Doğan ve ailesine ki son döneminde ülkesini ve insanlarımızı mutlu eden bir süreçte içtenlikle, sevecenlikle, insanları kaynaştırarak, hoşgörü ile Türk futboluna hizmet etti.''

Doğan'ın arkasında çalışkan, deneyimli, dürüst bir ekip ve güzel başlangıçlar bırakarak gittiğini ifade eden Erzik, ''Hasan Doğan kısa sürede olsa, onurlu bir görev yaptı. Oturduğu yerin hakkını verdi. Nurlar içinde yatsın, ailesine ve Futbol camiasına sabırlar diliyorum'' diye konuştu.

ZEYNEP DOĞAN: ''GURUR DUYDUĞUMUZ BİR BABAYA SAHİBİZ''

Zeynep Doğan ise ailesi adına yaptığı konuşmada, Hasan Doğan gibi bir babaya sahip oldukları için çok şanslı olduklarını söyledi.

Zeynep Doğan, şunları kaydetti:

''Biz çok şanslıyız, çünkü nefes aldığımız süre boyunca gurur duyduğumuz ve duyacağımız bir babamız var. Biz çok şanlıyız, çünkü çok inançlı bir babaya sahibiz. Ve bu inanç bize o kadar güzel aktarıldı ki bunun Allah'ın takdiri olduğunun bilincinde olarak ona kavuşacağımız günü bekliyoruz. Biz çok şanslıyız, çünkü babam içindeki dünya sevgisini, vatanseverliği bize öyle güzel aşıladı ki yaptığımız işe en iyi şekilde devam ederek, yaşamımıza devam ediyoruz. Onun bize aktardıklarıyla güçlü bir şekilde hayatımıza devam ediyoruz.''

Eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da Hasan Doğan'ın zamansız bir şekilde aralarından ayrıldığını ifade ederek, ''Kendisi için söylenen bütün güzel şeyleri hak eden değerli bir memleket evladıydı. Dava arkadaşları aynı inançla yola devam ediyorlar. Onun gönlünden geçen, onun Türk futboluna ve sporuna kazandırmak istediği güzellikleri hayata geçirmek için aynı şekilde, aynı heyecanla devam ediyorlar. Bu Hasan Doğan'a duyduğumuz şükranın, vefanın bir gereğidir'' diye konuştu.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ise Hasan Doğan'ın herkesin gönlüne taht kuran bir başkan olduğunu dile getirerek, ''Özellikle Aysel hanımla tribünlerdeki o sevgi görüntüleri çok hoştu. Çok içten ve candandı. Hasan beyin kendisi de öyle bir insandı. Allah rahmet eylesin, toprağı bol olsun. Federasyon başkanlığı yaptığı sürede kendisini sevindirdiğimiz için son derece mutluyuz ve gururluyuz'' ifadelerini kullandı.

Bu arada, federasyon merkezinde yapılan anmanın ardından Hasan Doğan'ın Topkapı Mezarlığı'ndaki mezarı başında da bir anma töreni düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*