Hasan Doğan hayatını kaybetti!

Hasan Doğan hayatını kaybetti!.6929
  • Giriş : 06.07.2008 / 09:46:00
  • Güncelleme : 06.07.2008 / 09:51:40

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, tatil için gittiği Muğla'nın Bodrum ilçesinde, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Hasan Doğan'ın, Torba beldesindeki Alkoçlar Otel'de, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ile yemek yerken kalp krizi geçirdiği öğrenildi. Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırılan Doğan, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayata döndürülemedi. Hastane önünde toplanan çok sayıda vatandaş gözyaşı döktü.

Bodrum'daki Rixos Otel'de tatil yapan Federasyon Başkanı, dün öğleyin, Fatih Terim'le birlikte Torba'ya gitti. Alkoçlar Otel için 'hayırlı olsun' dileğinde bulunan Hasan Doğan ve Fatih Terim, burada eşleriyle öğle yemeği yedi. Doğan ve Terim, bir süre dinlendikten sonra buradan ayrıldı. Hasan Doğan, yeniden tatilini geçirdiği otele döndü. Akşama doğru da oteldeki Türk hamamına giren Doğan, bir süre ter attı. Doğan, hamamdan çıktıktan sonra çay içerken bir anda fenalaştı. Oteldeki görevlilerin ilk müdahaleyi yaptığı Başkan Doğan, hemen bir otomobille Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırıldı. Hasan Doğan'ın kalp krizi geçirdiğini öğrenen spor, sanat ve iş dünyasından birçok kişi hastaneye koştu. Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, hastane yetkilileriyle görüştükten sonra çıkışta, "Başımız sağ olsun. Doktorlarla görüştüm, yaşamını yitirmiş." dedi. Operatör Dr. Abdullah Servet, Doğan'a 90 dakika boyunca müdahale edildiğini; ancak hastaneye geldiğinde solunumunun sorunlu, tansiyon ve nabzın yok denecek kadar az olduğunu fark ettiklerini söyledi. Servet, Hasan Doğan'ı hayata döndürmek için gösterdikleri tüm çabaların sonuç vermediğini dile getirdi. Hasan Doğan'ın 2 yıl önce anjiyo olduğu ve bir probleme rastlanmadığı bildirildi. Başbakan Erdoğan da Doğan'ın vefatı üzerine saat 21.05'te Bodrum'a uçtu.

143 gün başkanlık yaptı

Bodrum'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, 14 Şubat'ta gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul sonrası başkanlığa seçilmişti. 143 gün başkanlık yapan Doğan, genel kurula katılıp oy kullanan 231 delegenin 222'sinin oyunu alarak başkan olmuştu. Haluk Ulusoy'un ardından başkanlığı devralan Hasan Doğan, 1956 yılında Kastamonu'nun Abana ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da yapan Doğan, 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitirdikten sonra 1979-1980'de İngiltere'de lisans eğitimi aldı. Aysel Doğan ile evli olan ve Zeynep ile Selim adlı 2 çocuğu bulunan Doğan, Levent Bıçakcı'nın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde, federasyonda başkan vekili olarak görev almıştı. Doğan, Milli Takımlar Teknik Direktörü Terim ile olan sözleşmeyi 2012'ye dek uzatmıştı.

Bu maçları gören sağlamdır!

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Hırvatistan maçı sonrasında yaptığı açıklamada, şöyle konuşmuştu: "Lütfen bundan sonra bu kadar zorlamasınlar, çünkü kalp dayanmıyor. Biz bu iki maçtan sonra şöyle dedik: Bu iki maçı geçenin artık herhangi bir şekilde check-up yaptırmasına gerek yok kalple ilgili. Zaten sağlamdır. Bu üçüncüden sonra yüzde yüz sağlam. Ama dördüncüsüne Allah kerim."

Federasyon seçime gidiyor

Yasanın 7. maddesine göre, Futbol Federasyonu başkanının ölümü veya istifası durumunda 3 ay içinde yeniden seçim yapılması koşuluyla birinci başkan vekili, yoksa ikinci başkan vekili, başkan vekillerinin olmaması durumunda da yönetim kurulunun, üyeleri arasından belirleyeceği kişi başkanlığa vekalet edecek. seçim yapılana dek başkan vekillerinden Lütfi Arıboğan veya Mahmut Özgener, başkanlığa vekalet edecek.

[YAPACAĞI ÇOK ŞEY VARDI]

Nazara geldik

Çok büyük acı çekiyorum. Sporda beraberliklerimiz vardı. İnanılmaz derecede yıkıldım. Hem ailesi hem de ülkemiz için bu kadar zamansız bir ölüm. Türk futbolu ve ailesinin başı sağ olsun. Nazara geldik. Allah gani gani rahmet eylesin. Abdullah Kiğılı (TFF eski başkanı, işadamı)

Mekânı cennet olsun

Ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun. Medeni, ilişkilerinde saygın ve beyefendi bir insanı kaybettik. Maçlardan sonra yaptığı açıklamalarla kalp krizi geçireceği içine doğmuş olabilir. Bu heyecan insanı öldürür. Dayanılacak bir heyecan değildi. Bu bir takdir-i İlahi'dir. Ata Aksu (TFF eski başkan vekili)

Çalışkan ve çok saygılıydı

Federasyon başkanı olmadan çok kısa bir süre önce onunla tanışmıştım. Görevimiz sırasında çok sıkı bir ilişkimiz oldu. Çalışkan ve doğru bir kişiliği vardı. Hiçbir zaman prensiplerinden şaşmadı. Oldukça saygılı bir hayatı vardı. Çok önemli bir kayıp. Levent Bıçakcı (TFF eski başkanı)

Önemli bir değeri yitirdik

Hasan Doğan'ın ani ölümü büyük bir üzüntü yaşamamıza sebep oldu. Büyük şok yaşadık diyebilirim. Türk futbolu, önemli bir değerini kaybetti. Haluk Ulusoy (TFF eski başkanı)

Sevinci hâlâ gözlerimde

Çok üzgünüz gerçekten. Eşiyle birlikte yaşadığı sevinçleri gözümün önüne geliyor. Gencecik, pırıl pırıl, yeni göreve gelen bir insandı. Duygularımı kelimelerle anlatmak çok zor. Hepimizin başı sağ olsun. Hasan Şaş (Galatasaraylı futbolcu)

İnanılmaz hatıralar canlandı

Her şeyden önce çok üzüntülüyüm. Çok değerli bir büyüğümdü. En son görüştüğümüzde o kadar değerli şeyler söylemişti ki... Gözümde inanılmaz hatıralar canlandı. Yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Hakan Şükür (Milli futbolcu)

Başarılardan sonra üzdü

Çok üzgünüm. Böyle güzel bir ortamdan, yakaladığımız güzel başarılardan sonra bu haber çok üzücü oldu. Türk futbolunun başı sağ olsun.

Ayhan Akman (Galatasaray'ın milli futbolcusu)

Geç kazandık erken kaybettik

O kadar büyük ve o kadar stresli maçlardan sonra böyle bir haberi almak hepimizi üzdü. Türk futbolu, geç kazandığı ama çok sevdiği bir başkanı genç yaşta kaybetti. Hasan Doğan'ı herkes çok sevdi. Çok iyi işler başardı, ama kendisini çok erken kaybettik. Mehmet Atalay (GSG müdürü)

Adeta kardeşim gibiydi

Son dönemde yakınlığımız had safhaya çıkmış, adeta bir abi kardeş gibi olmuştuk. 'Güzel başkanım' diye hitap ederdi bana. Euro 2008'e beni çağırdı, ancak sağlık sorunları nedeniyle gidememiştim. Dürüst, efendi bir insandı. Daha çok güzel şeyler yapacaktı. Dinleyince hevesle boynuna sarılmıştım, ama ah ah kader işte. Özhan Canaydın (Galatasaray Kulübü eski başkanı)

Futbola çok iyi hizmetleri oldu

Ülke olarak büyük üzüntü içerisindeyiz. Allah'tan rahmet ve ailesine sabır diliyorum. Bu bir takdir-i İlahi'dir. Herkesin sakin olması lazım. Kendisi çok iyi başlamıştı. Çok iyi hizmetler veriyordu.

Affan Keçeci (TFF eski başkan vekili)

Hepimizin başı sağ olsun

Türk futbolu, çok değerli ve çok önemli bir insanı kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun. Dua etmekten başka şu anda yapabileceğimiz bir şey yok. Mekanı cennet olsun. Ertuğrul Sağlam (Beşiktaş Teknik Direktörü)

Vefakâr ve alicenaptı

Beraber seçime girdik. Ben çekildim, o başkanlığı kazandı. Vefakarlığı ve alicenaplığıyla beni Avrupa Şampiyonası'na davet etti. Davetiyeyi bizzat verdi. Türk futbolu, gerçek anlamda iyi bir şekilde planlanıp yola çıkarken vizyon sahibi bir yöneticisini kaybetti. Ayhan Bermek (İşadamı)

Çok acı bir haber

UEFA İntertoto Kupası 2. turunda OFK Grbalj ile 2-2 berabere kaldık. Çok üzüntülüyüz. Bunun sebebi maçın sonucu değil, Hasan Doğan'ı kaybetmemiz. Tüm kafilemizin morali bozuldu. Türk futboluna ivme kazandırmaya çalışan bakanımızı maalesef kaybettik.Bülent Uygun (Sivasspor Teknik Direktörü)

Futbolda birliği sağlamıştı

Çok değerli bir dostumu yitirdim. Türk futbolu için güzel şeyler yapmak adına yola çıktı. Yeri kolay kolay doldurulamaz. Kulüplerin güvenini kazanmış, herkesi birleştirmişti. Euro 2008'de elde edilen başarının mutluluğunu yaşayamadı. Yıldırım Demirören (Beşiktaş Kulübü Başkanı)

Allah'ın takdiri

Sakatlığım umrumda değil. Avrupa Şampiyonası sırasında iyi bir ilişki kurmuştuk. Soyunma odamıza gelip yaptığı konuşmayı şu anda hatırlıyorum ve nasıl bir insan olduğunu daha iyi anlıyorum. Böyle olmamalıydı diyesim geliyor ama Allah'ın takdiri. Nihat Kahveci (Milli futbolcu)

Hasan Doğan kimdir?

Futbol Federasyonu'nun 14-15 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek genel kurulunda başkan adayı olan Hasan Doğan, 1956 yılında Kastamonu'nun Abana ilçesinde doğdu.

İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul'da yapan Doğan, 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra 1979-1980'de İngiltere'de lisan eğitimi aldı. 1981-1988 arası Koç Holding bünyesindeki Beldesan firmasında pazarlama koordinatörü olarak görev alan Doğan, 1988 yılında kurucusu olduğu Ramsey'in genel müdürlüğü görevini üstlendi.

Aysel Doğan ile evli olan ve Zeynep ile Selim adlı iki çocuğu bulunan Hasan Doğan, halen Ramsey Giy. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu üyeliği, Gürmen Giy. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu üyeliği, Kip-Teks Konf. İmalat Paz. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu başkanlığı, Star Medya Yayıncılık yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütüyor.

Doğan, Levent Bıçakcı'nın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde federasyonda başkan vekili olarak görev almıştı. Hasan Doğan'ın bu görevleri dışında, İstanbul Sanayi Odası Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sanayi konseyi, Boks Federasyonu yönetim kurulu üyelikleri bulunuyor. Futbol Federasyonu Başkan adayı Doğan, bunun yanında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği ile Beşiktaş Kulübü kongre üyesi olarak sporun içinde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious