Hasan Gerçeker'den Adli yıl mesajı!

Hasan Gerçeker'den Adli yıl mesajı!.12810
  • Giriş : 08.09.2008 / 10:41:00
  • Güncelleme : 08.09.2008 / 12:57:44

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Adli Yılın açılış törenlerinde konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Adli Yılın açılış törenlerinde konuşuyor. Gerçeker, konuşmasına Ramazan ayının İslam alemine ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederek başladı.

2008 yasama, yürütme ve yargı arasında tartışmalarla geçti. Bu yılın bu tartışmaların devam etmemesini temenni ediyorum. Demokratik hukuk sistemi önemlidir. Laiklik ilkesi ve güçler ayrılığı ilkesi önemlidir. Burada ayrılık değil birlikteliktir. Kuvvetler ayrılığı devlet organları arasında üstünlük anlamına gelmemektedir. Devlet için esas Anayasadır. Anayasa'nın değiştirilemeyecek ilkeler bellidir ve güvence altındadır.

Din ve ahlak eğitimi devlet denetimi altında yapılacağı Anayasa ile belirlenmiştir. Dini inançlar istismar edilemez.

Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden laiklik Anayasamızın değiştirilmez ilkelerinden biridir. Laik devlet anlayışında devlet dinle devlet arasnda bir tercih yapmaz.

Yasama, yürütme ve yargı arasında her organ kendisine verilen yetkiyi kullanmaktadır. Demokrasi çoğunluğun sınırsız iradesi olarak kabul edilemez.

YARGININ BAĞIMSIZLIĞI

 Yargı bağımsızlığına gelince... Demokratik hukuk devletinin vazgeçilmez gereklerinden birindir. Yargı bağımsızlığı uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmıştır. Yargıyı güvenilir kılan en önemli ilke tarafsızlıktır. Yargıçların güvence altına alınması önemlidir.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KONUSU

Anayasadaki değişiklikler demokrasiyi geliştirici olmalı. Bu yönde yapılacak değişiklik daha geniş katılımlı olmalı ve toplumun daha büyük bir kesimini kapsamalı. yapılacak değişiklikler yargının yetkilerini kısıtlamamalı.. Bundan önce yapılmayan anayasal değişikliklerde yargı bağımsızlığını geriye götürüyordu.

Yapılmak istenen düzenlemelerle yargı erkinin üzerindeki baskıları artacaktır. Karşılaşılan sorunların yegane sorumlusu yargıçlarmış gibi bir izlenim ortaya koymak yanlıştır.

Adalet mülkün temeli ise yargının o denli önemsenmesi gerekmektedir.

Hukuk fakülteleri nitelik ve nicelik sorunları yaşıyor.

Mahkemeler ağır iş yükü altında ezilmektedir.

Yetersiz mali kaynak yargı bağımsızlığını zayıflattığı gibi sorunları çözememektedir.


HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*