Hasan Meşeli bazı alevilerin tehdit edildiği söyledi

Hasan Meşeli bazı alevilerin tehdit edildiği söyledi.46935
  • Giriş : 12.01.2008 / 16:37:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 16:48:32

AK Parti'nin iftar yemeğine gitmek isteyen alevi dernek yöneticilerinden bazılarının tehdit edildiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Malatya Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, alevilik islam dışıdır görüşünü savunan bir kısım alevi dernek ve vakıflarının iftar yemeğini engellemek için büyük çabalar sarfettiklerini söyledi. Hasan Meşeli, iftarda konuştuğu bir çok arkadaşının tehdit edildiğini kendisi ile paylaştığını açıkladı. Meşeli, bu noktada isim vermesinin doğru olmayacağını dile getirerek, "Ankesörlü telefondan aranmışlar. Gitmeyin aforoz olursunuz. Toplumdan dışlanacaksınız. Alevilerin AK Parti ile ne işi olur şeklinde çok çeşitli olaylar yaşanmış." dedi. Meşeli kendisinin de tavsiye ve rica yönünden arandığını dile getirerek, " Beni arayanlara, koca bir Başbakan geliyor onun yemeğinde bulunmanın ne mahsuru olabilir. Ben hiçbirinizin lafına aldırmam dedim. İyi günler dedim telefonu kapattım" şeklinde konuştu. Bu tehdit olaylarının amacının toplantının fiyasko olmasını sağlama olduğunu belirten Meşeli buna çalışanların mahçup olduklarını kaydetti.

İftarın yemek duasını yapan Meşeli, bu iftara katılanların 'düşkün' ilan edileceği gibi saçma bir söylemin ortaya atılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Meşeli, 'düşkünlük' konusuna kargaların dahi güleceğini beyan etti.

Meşeli, bu kadar engellemelere karşı iftarın çok güzel geçtiğini anlatarak, bin kişilik salonun tamamen dolduğunu söyledi. İftarı Türkiye tarihinde bir ilk ve başlangıç olarak nitelendiren Meşeli, " Hz. Ali kişi bilmediğine düşmandır diyor. İnsanlarımızın bir araya gelmelerinden çok büyük mutluluk duyduk. Ben de güzel bir yemek duası yaptım ve kabul gördü. Başta Reha beyi kutluyorum." dedi.

İftarı önemli bir açılım olarak nitelendiren Meşeli, "Sayın Başbakan güzel demeçler verdi. Birlik beraberlik konusuda olumlu mesajlar verdi. Son derece umutluyuz. İyi olacağı kanaatindeyim. Hayırlı olmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious