'Hasankeyf, zarar görmeyecek'

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, Türkiye'nin, temelleri atılmış projelerin çöplüğü olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mardin'in Dargeçit ilçesindeki Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin temel atma töreninde konuşan Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük projeleri AK Parti döneminde gerçekleştirilmiştir. 3 yılda 8 elektrik santralı kurduk. Bu santrallardan bin 440 kilowatsaat enerji elde ediyoruz. Bu enerji Türkiye'nin geleceği için kullanılıyor." dedi.

Mavi Akım Projesi'nin gerçekleşmesinden duyduğu sevinci dile getiren Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ikinci büyük barajı olacak Ilısu'nun da temelini atarak tarih yazacaklarını kaydetti.

Erdoğan, "Türkiye artık enerji kaynaklarını boşa akıtmayacak. Daha önce 9 ilde doğalgaz varken bizim çalışmalarımız sayesinde bu rakam 31'e çıktı. 2007 yılı itibariyle 61 il doğalgazdan faydalanacak." diye konuştu.

3 yıl içindeki ortalama büyüme hızının yüzde 8 olduğunu ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatında 10 bin kişi çalışacaktır. Yaklaşık 80 bin kişi de buradan ekmek yiyecektir. Biz temelini attığımız tüm projelerin takipçisi olduk bundan sonrada takipçisi olacağız. Türkiye artık temelleri atılmış projelerin çöplüğü olmayacak" şeklinde konuştu.


BAKAN GÜLER : ILISU DÜNYANIN SAYILI BARAJLARINDAN OLACAK


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, Ilısu Barajı'nın tamamlandığında dünyanın sayılı barajlarından birisi olacağını vurguladı.

Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla bölgenin başka bir güzellik kazanacağını belirten Bakan Güler, ''Baraj bittiği zaman, şu dağları, şu ovaları tanıyamayacaksınız. Bu şehir bambaşka bir şehir olacak." diye konuştu.

Bakan Güler, bir ay içinde Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ni hayata geçirdiklerini, şimdi de dünyanın sayılı barajlarından birisi olacak Ilısu Barajı'nın temelini attıklarını kaydetti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu ise Ilısu Barajı'nın GAP'ın en önemli projelerinden birisi olduğunu belirtti.

Eroğlu, "Ilısu yüzde 100 kredi ile yapılacak. Kredi tutarı da 1,2 milyar avrodur. Hasankeyf ve bölgedeki diğer tarihi eserlerin korunması için de 25 milyon avro ayrıldı. Tarihi eserleri korumak için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

Ilısu Barajı'nın Irak ve Suriye için de faydalı olacağını belirten Eroğlu, özellikle suya ihtiyaç duyulan yaz aylarında bölge ve komşu ülkelere baraj sayesinde su götürüleceğini ifade etti.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar da, Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla, bölgenin sosyo ekonomik seviyesinin yeniden şekilleneceğini ve bundan Hasankeyf'in asla zarar görmeyeğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious