Hasankeyf için umut doğdu

  • Giriş : 04.03.2008 / 18:31:00

Diyarbakır İdare Mahkemesi, Ilısu Barajı Projesi'nin yapımı ve imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır İdare Mahkemesi, Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacağı gerekçesiyle Ilısu Barajı Projesi'nin yapımı ve imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını kararlaştırdı.

Avukat Murat Cano'nun tarihi Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacağı gerekçesiyle Ilısu Barajı Projesi'nin yapımı ile ilgili imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle İsviçre şirketler grubu ve Başbakanlık aleyhine Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne açtığı davada ara karar açıklandı.

Diyarbakır 1'inci İdare Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme heyeti 12 Ocak 2000 tarihinde açılan davaya ilişkin olarak uyuşmanın teknik yönünün araştırılması amacıyla dava konusu mahalde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasını kararlaştırdı.

Avukat Murat Cano, yaptığı açıklamada, mahkemenin uyuşmazlığın teknik yönünün saptanması amacıyla aldığı kararın önemli olduğunu belirterek, mahkemenin bu karar ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden inisiyatif devraldığını ifade etti.

Kararın içeriği hakkında bilgi veren Cano, "Keşfin amacı göl alanında hangi tarihsel yapıların kalacağı ve bunların ne gibi bilimsel değerlerle yüklü bulunduğu, taşınması planlanan eserlerin teknik olarak taşınmalarının mümkün olup olmadığı ve taşınmaları halinde bulundukları yerde ifade ettikleri değerleri aynen ifade edip etmeyeceği incelenmesini içeriyor" dedi.

Esas kararın bu incelemeden sonra verileceğini belirten Murat Cano, Türkiye'nin, hem Ilısu Barajı'nı yapabileceğini hem de Hasankeyf'i kurtarabileceğini söyledi.

Cano, "Bu karar Hasankeyf'in kurtarılması için yeni bir umudun başlangıcıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious