Hasankeyf'i kurtaran gelişme

  • Giriş : 08.07.2009 / 09:35:00

Ilısu Barajı'nda, finansör 3 ülke Almanya, Avusturya, İsviçre projeden resmen çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avusturyalı, Alman ve İsviçreli ihracat kredisi sigortacıları/garantörleri Dicle nehri üzerinde planlanan Ilısu barajı projesinden Dünya Bankası'nın çevre ve tarihi mirası koruma standartlarına uyulmadığı gerekçesi ile çekilerek 2.8 milyar dolarlık projeyi belirsiz bir durumda bıraktılar.

Barajın bittiğinde 3.8 milyar kilowatt/saat elektrik üretmesi ve Trükiye'yi diğer ülkelere olan enerji bağlılığından kurtarması bekleniyor. Proje 2013'te bittiğinde 80 köy ve mezrayı sular altında bırakacak.

Proje üç garantörün (Euler Hermes Kreditversicherung of Germany, Austria's Oesterreichische Kontrollbank and Swiss Schweizerische Exportrisikoversicherung) 180 gün gün çalışmalara ara verilmesini talep etmesiyle, Kasım ayında durdurulmuştu.

Projenin yapımında yer alan Alman, Avusturyalı ve İsviçreli firmalara finansman ve kredi sağlayan garantörler bugün yaptıkları ortak açıklamada "Üzerinde anlaşmaya vardığımız çevre, kültürel miras ve mevki yenileme kriterleri mevcut inşaat çalışmalarında yerine getirilmemektedir." dediler.

Projenin ortaklarınan Avusturyalı inşaat makinası fiması Andritz durumdan dolayı teessüflerini ileterek, Türk hükümetinin baraj çalışmaları ile ilgili bir an önce karar almasını beklediklerini söyledi.

Türk hükümeti yaptığı açıklamada bu hafta çalışmalara devam etmeye başlayacaklarını aksi taktirde zaten konuyle ilgili şikayetçi olan Irak'ta su sıkıntısından doğacak bir kriz olabileceğini belirtti.

Proje mevcut şekliyle devam ederse Hasankeyf gibi kültürel dünya mirası olarak kabul edilen yerler sular altında kalıp yok olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*