Hasankeyf'te 20 mağara çöktü

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

BATMAN’ın tarihi Hasankeyf İlçesi’nde, ağır kış koşulları nedeniyle Karaköy yolu üzerinde, 20 mağaranın çöktüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hasankeyf kazılarından sorumlu Prof.Dr. Abdülselam Uluçam, 1 Nisan’da başlayacakları kazı çalışmalarında yıkılma tehlikesi taşıyan bazı tarihi yapıtları koruma altına alacaklarını söyledi.

Son 60 yılın en sert kışının yaşandığı Batman’ın tarihi Hasankeyf İlçesi’nde, bazı tarihi eserlerin bir bölümü don ve kar yağışından olumsuz etkilendi. Hasankeyf- Karaköy yolu üzerindeki, Helenistik döneme ait 20 mağara çöktü.

Hasankeyf kazılarından sorumlu Prof.Dr. Abdülselam Uluçam, bazı tarihi eserlerin olumsuz hava şartlarından etkilendiğini söyleyerek, “Nisan’ın ilk haftasında kazılara başlayacağız. Yaklaşık 1.5 milyon YTL’lik bir ödenekle altı ay süreyle tekrar kazılara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Daha önce kazılarda görev alan meslektaşım Prof. Dr. Oluş Arık’ın açtığı dava yüzünden bazı eserlere dokunamıyoruz. Küçüksaray ve Ulu caminin onarım ve tadilata ihtiyacı var, ancak mahkeme yüzünden bu eserlere dokunamıyoruz. Bu yıl Hasankeyf kalesinde yarım bıraktığımız yerlerde mağaraların bir bölümünü temizlemeyi hedefliyoruz” dedi.

Definecilerin de antik kentteki eserlere büyük zarar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Uluçam, “Turist görünümündeki defineciler, tarihi eserlere zarar veriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan en azından antik kentte nöbet tutacak görevli talebinde bulunacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious