Hasankeyf'te kazı çalışmaları başladı

  • Giriş : 15.05.2009 / 18:00:00

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Batman Üniversitesi'ne bağlı olarak yapılan kazı çalışmaları 4 ayrı noktada gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Batman Üniversitesi'ne bağlı olarak yapılan kazı çalışmaları 4 ayrı noktada gerçekleştirilecek. Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, Hasankeyf'in bulunduğu bölgenin boşaltılması gerektiğini söyledi. Uluçam, bu yıl ilk kez Hasankeyf'te konservasyona ve restorasyona yönelik bir çalışmanın da olduğunu, ilk uygulama alanının Zeynel Bey Türbesi olacağını söyledi.
Ekim ayına kadar devam edecek çalışmalarda 12 öğretim üyesi, 24 yerli ve yabancı lisans üstü öğrenci,160 lisans öğrencisi ve 150 işçinin çalışacağı, 2009 yılı Hasankeyf kazıları için 1.6 milyon TL ödenek ayrıldı.

Bu yılki kazı çalışmalarına erken başladıklarını belirten Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, Hasankeyf kazı evinde yaptığı açıklamada, "Her yıl Eğitim öğretim yılının bitmesini bekliyorduk Bu yılki çalışmaların erken başlamasının sebebi kazıların Batman Üniversitesi'ne bağlı olarak yapılmasıdır. Çünkü, rektör olarak Hasankeyf kazılarına daha çok zaman ayırma imkanını buldum." dedi.

Kazı çalışmalarının 4 ayrı noktada gerçekleşeceğini belirten Uluçam, "Birinci alanımız geçen yıl başladığımız Mardinike Camii denilen ancak kazı çalışmaları sonunda iki blok halinde büyük külliyeye dönüşen kazı alanı. İkinci kazı alanımız ilk kez bu yıl bir höyükte çalışma olacak, bizden önceki yapılan bütün kazılarda orta çağ ve sonraki dönemlere ait alanlarda bu çalışmalar sürdürülüyordu. Ancak ilk kez yüzey araştırmalardaki bulgulara göre Neolitik döneme kadar indiği ve hatta daha önceki Taş devrine kadar inen bulgular veren bir höyük var. Bu da hem Hasankeyf'in tarihi açısından önemli bir yer, hem de baraj olması halinde bu bölgenin kültürünün neler olduğunu bize veri ortaya koyması açısından önemli bir alan. Üçüncü kazı alanımız daha önceki yıllarda Selahiye bahçelerinde birkaç yapıyı ortaya çıkarmıştık. Bu kez iki bölgede Artuklu döneminden kaldığı anlaşılan Artuklu Köşkü ve Hayder Bey adıyla andığımız yerde kazı çalışmalarımız sürecek. Öbür taraftan uzun yıllara yayılan bir çalışma dönemiyle ortaya çıkarmaya çalıştığımız Büyük saray adını verdiğimiz mekanda da kazı çalışmalarımız sürecek" dedi.

Uluçam, bu yıl ilk kez Hasankeyf'te konservasyona ve restorasyona yönelik bir çalışmanın da olduğunu belirterek, ilk uygulama alanının Zeynel Bey türbesi olacağını söyledi.

Hasankeyf'in bulunduğu bölgenin boşaltılması gerektiğini söyleyen Uluçam, "Baraj olsun ya da olmasın Hasankeyf'in kültürünü ortaya koymak istiyorsak Hasankeyf'in geçmişiyle ilgili bilgileri eksiksiz olarak tarihe ve bilime kazandırmak istiyorsak mutlaka bu Hasankeyf'in bir tarafa taşınması gerekecek. Böylece arkeolojik kazı çalışmaları sürdürülebilsin. Yoksa Hasankeyf'teki kültürel doku her geçen gün yok oluyor. O açıdan iyice enkaz haline dönmeden Hasankeyf'teki kazı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor." dedi-

Hasankeyf'teki tarihin taşınıp taşınamayacağı konusuna nokta koyan Kazı Başkanı Ulucam, Hasankeyf'teki tarihi eserlerin taşınamayacağını söyledi. Yıllardır Hasankeyf'te kazı çalışmalarını yürüten Prof Dr. Abdusselam Uluçam, Hasankeyf'teki tarihi eserlerin görünüş olarak taşınamayacağını ifade ederek, "Hasankeyf'in kültürel dokusun oluşturan yapıların mimarı niteliği kalitesi bir başka yere taşınacak özellikte değil. Çok fazla ödenek ayırarak eserleri taşımak istiyorsanız, taşınır. Dünyada olmayacak bir şey yok. Ancak burada yerlerinden koparılıp yeni bir yerleşim alanına bunların taşınması zaten anlam olarak da biraz farklı ve fiziksel yapı olarak da bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Ben Hasankeyf'teki eserlerin durumunu yakinen bildiğim için 2 minare, 4 taç kapı 5'te mihrabın dışında hiç birisi taşınabilecek durumda değil." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*