Haşema giy-Denize gir-Sınıfı geç

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Almanya'da inançları nedeniyle yüzme dersine girmeyen Müslüman kız öğrenciler için 'haşema' formülü gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya'da 15 yaşındaki Türk öğrenci Hatice K., Berlin'de, zorunlu olan yüzme dersinde havuza haşemasıyla girdiği için, havuz yöneticileri tarafından dersten çıkarıldı. Alman Der Tagesspiegel gazetesine de konu olay olaya göre, geçtiğimiz Pazartesi günü, lise öğrencisi Hatice K., zorunlu yüzme dersine katılmak için Türkiye'den getirttiği haşema ile havuza girdi. Yöneticiler ise, Hatice K.'nın bedenini tamamen kaplayan bu kıyafetle havuza giremeyeceği gerekçesiyle öğrenciyi havuzdan çıkardı. Yaşanan bu olayla ilgili inceleme başlatan okul yönetimi, inancı nedeniyle mayo yerine haşema ile havuza girdiği için Türk öğrenciyi havuzdan çıkaran havuz yöneticilerini hatalı buldu. Havuz yöneticileri, savunmalarında öğrenciyi, giyim tarzından değil, bedenini tamamen kapatan giyisinin ne gibi sonuçlara neden olacağını bilemedikleri için havuzdan çıkardıklarını açıkladı.

YÜZME BİLMEYEN KIZLAR

Haşema hakkında bilgi alan havuz yöneticileri, giyisinin yüzmek için elverişli olduğu konusunda ikna olunca, Hatice için konulan havuz yasağı da ortadan kalktı.

Haşema krizi, kısa sürede çözümlenirken, Sachsendamm havuzunda yaşanan bu olay, Berlin'de yıllardır süren bir sorunun çözümüne de ilham kaynağı oldu. Berlin Eyaleti'nde yıllardır, Müslüman ailelerin inançları nedeniyle kızlarını zorunlu ders olmasına karşın havuza göndermiyor. Ailelerin, 'yüzmeye elverişli değildir' raporu nedeniyle de, bir çok kız öğrenci yüzme bilmeden mezun oluyor. Bu şekilde ortaokul ve liselerde yüzme bilmeyen kız öğrenci sayısı, bazı okullarda yüzde 30'lara kadar yükseldi.

Haşema çözüm oldu

Berlin Eğitim Bakanlığı, ailelere haşemayı önererek, kızları tekrar havuza sokmaya çalışacak. Robert-Blum-Gymnasium yöneticileri, böylece yüzme bilmeyen öğrencilerin yüzdesinin de makul seviyelere ineceğini kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious