Haşema haberlerine tepki

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Yabancı basında çıkan ve Türk medyasının da alıntı yaptığı, haşema haberlerine, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu da tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’de cuma namazı için camiye gidenlerin sayısının 13 milyon kişi olarak tahmin edildiğini belirten Berberoğlu, “4 milyon mayonun satıldığı pazarda 100 bin haşemanın payı yüzde 2’yi geçmiyor. Milyonluk cami cemaatinin yanında bu rakama fazla anlam yüklemenin âlemi var mı sizce?” diye sordu. İran’da cumaya gidenlerin sayısının 7 milyon olduğunu hatırlatan Berberoğlu, ilginç bir kıyaslama yaptı: “İran’ı 1979 yılından bu yana mollalar yönetiyor, anayasasında İslam Cumhuriyeti yazıyor. Ama Türkiye kadar nüfusa sahip komşumuzda cuma namazına gidenlerin sayısı bizdekinin yarısı kadar. Bu rakamlara bakarak, İran halkının dindarlığından mı şüphe etmek lazım? Yoksa Türkiye’de şeriat devleti kuruldu da haberimiz mi yok?” Berberoğlu, ‘Büyük Türk Yalanları’ başlığıyla dün köşesinde kaleme aldığı yazıda, “Tek bir rakama veya gözleme bağlı yorumlar, kişiyi ve toplumu bir uçtan diğerine savrulan hükümlere mahkûm eder.” ifadelerini kullandı.

Haşema Mayoları’nın sahibi Mehmet Şahin ise tartışmaları garipsediğini belirtirken. “Ne yani 1 milyon haşema satılsa Türkiye lâik olmayacak mı?” sorusunu yöneltti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious