Haşemayla havuza veto

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Antalya Gazipaşa'daki belediye tesislerinde havuza tesettür mayosuyla girmek isteyen bir kadına izin verilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya'da Gazipaşa Belediye Tesisleri havuzuna haşemayla girmek isteyen bir kadına uzaktan akrabası belediye başkanı izin vermeyerek "Gidin denizde yüzün" dedi.

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi Belediye Tesisleri'ne ait havuzda tesettürle yüzme tartışması yaşandı. Gazipaşa'nın CHP'li Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç, ismi açıklanmayan ve uzaktan akrabası olan kadının tesettürlü mayo ile havuzda yüzmesine izin vermedi. Dün Yat Limanı'nın yanında bulunan Gazipaşa Belediyesi Tesisleri'nde meydana gelen olayda, tesislere gelen bir kadın tesettürlü mayoyla havuza girmek istedi. Ancak görevli Mustafa Demiral, kurallar gereği halka açık olan havuza tesettür mayosuyla (haşema) girilemeyeceğini söyleyerek kadını engelledi. Bunun üzerine kadın ile havuz görevlisi tartışmaya başladı.

'HAVUZ BAKTERİ DOLAR'

Bu sırada tesislerde bulunan ve havuz kenarındaki vatandaşlarla sohbet eden Belediye Başkanı Özgenç, tartışmayı görünce ikilinin yanlarına gitti. Başkan Özgenç'i gören kadın, "Başkanım, ben sizin akrabanızım. Bu kıyafetle havuza girmek istiyorum ama görevli beni kıyafetimden dolayı havuza almıyor" diye serzenişte bulundu. Başkan Özgenç ise bu kıyafetle havuza girmenin yasak olduğunu belirterek, "Havuza haşema, elbise ve iç çamaşırıyla girmek yasak. Bu kararı belediyemiz aldı. Görevli arkadaşlarımız da bunu uyguluyor. Şimdi sizi bu kıyafetle alırlarsa vatandaş kıyafetinizi elbise zannedip onlar da elbiseleriyle girmek isteyecek. O zaman havuza bakteri dolar. Havuza nasıl şalvar, tişört ve elbiseyle girilmiyorsa tesettürle de girilmez. Yüzmek istiyorsanız lütfen denize gidin" dedi. Başkan Cem Özgenç'in bu tepkisi üzerine umudunu yitiren kadın, havuzdan ayrılıp 40 metre mesafedeki denize giderek can simidiyle yüzmeye başladı.

'SİYASİ BİR TUTUM YOK'

Siyasi bir tutum içinde olmadıklarını belirten Başkan Cem Özgenç ise, "İki yıl önce bu kuralları koyduk. Belirlediğimiz kuralları iki yıldan beri kararlılıkla uyguluyoruz. Hanımefendiyi siyasi bir tutumdan dolayı engellemedik" diye konuştu. Özgenç, kadının uzaktan akrabası olduğunu ancak adını bilmediğini de söyledi. Havuz görevlisi Mustafa Demiral ise, aynı kadının 4 gün önce de aynı kıyafetle gelerek havuza girmek istediğini ve izin vermediğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious