Haşemeya ingiliz ilgisi!

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

İngiliz haber ajansı Reuters'teki mayo yazısında "Şimdilik marjinal de olsa Türkiye'deki haşema müşterisi artıyor" yorumu yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye sahillerinde giderek artan sayıda görülen haşemacılar bütün dünyaya servis yapan haber ajanslarının da dikkatini çekmeye başladı. 100 yıldan beri deniz kıyafetlerinin sürekli küçüldüğünü vurgulayan Reuters’in bir haber-analizinde, Türkiye’nin bu trendin tersine kürek çektiği yazıldı.

Emma Ross-Thomas’ın kaleme aldığı analize göre, şimdilik marjinal de olsa haşema müşterilerinin gittikçe artması, laik Türkiye’de İslam’ın yükselişinin bir başka göstergesi. Kadınların giydiği ve baştan ayağa vücudu saran deniz giysilerinin, sahilleri tam 100 yıl öncesine 1906’da ilk mayonun giyildiği tarihe götürdüğü belirtilen analizde mayodan çok eşofmana benzeyen bu kostümlere AKP’lilerin ve eşlerinin rağbet ettiği belirtiliyor. AKP’nin, iktidara geldiği günden beri başörtüsüne ilişkin düzenlemeleri ortadan kaldırmaya çalıştığına değinilen değerlendirmede bugün Türk sahillerinde bikininin en çok tercih edilen deniz giysisi olduğu ve haşemanın pek çok Türk tarafından da endişeyle karşılandığı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious