'Haşereler astım hastalığına davetiye çıkarıyor'

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Hamam böcekleri ve evcil hayvanların başta astıma astım olmak üzere tüberkiloz, tifo, cüzzam, kolera, veba, çocuk felci, dizenteri gibi bir çok hastalıklara yol açtığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Havaların sık sık değiştiği şu günlerde ev, okul, işyeri ve kamu kuruluşları ile kullanım alanlarında görülen haşerelerin birçok hastalığı da beraberinde getirdiği vurgulandı.

Betis İlaçlama Genel Müdürü Mehmet Nuri Alim, "Havaların ısınması ile ilgili olarak 2005'de yaşanan kene ve kuş gribi virüsü için de halkımızın en az senede bir defa bina çatılarını ilaçlaması sağlık açısından çok yararlı olacaktır." dedi.

Soğuk ve kirli havaların başlıca sebep olduğu astıma haşerelerin de 'büyük katkısı' olduğunu ifade eden Alim, astımın öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı olan ve krizlerle ortaya çıkan kronik bir solunum yolları hastalığı olduğunu belirtti.

Alim, hastalığın alerjik olan ve alerjik olmayan iki türü bulunduğunu özellikle alerjik astımın başlıca nedenlerinin ev tozları, polenler, evcil hayvanlar, haşereler ve küf mantarları olduğunu savundu.

Astım krizlerinin havaların değişken olduğu dönemlerde, gece ve sabaha karşı daha sıklıkla görüldüğüne işaret eden Alim, hastalığın 7'den 70' e her yaştan insanda görülebildiğini vurguladı.

Ayrıca sözkonusu hastalığın yapılan bazı istetistiklere göre; gelişmiş ülkelerde ilkokul çağındaki çocukların yüzde 10'unda erişkinlerde ise yüzde 5'inde astım görüldüğünü söyleyen Mehmet Nuri Alim, konuyla ilgili şunları kaydetti: "Hamam böcekleri ile astım arasında doğrudan ilişki vardır. Bu haşerelerin yapıları itibariyle güçlü alerjik özellikler taşımaktadır. Ev ortamındaki alerjinler içinde hamam böceklerine son derece dikkat edilmesi gerekir. Bu haşerelerin mutlaka evlerden arındırılması gerekir. Hamam böcekleri evde gezdiği yerlerde çocuklar da geziyor. Kalıntıların solunması durumunda duyarlı çocuklarda astım hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Hamam böcekleri ev ortamından arındırılmadığı sürece çocuklardaki solunum yolu problemlerini çözmek çok da mümkün olmamaktadır. Bunla beraber ev, işyeri, hastane gibi toplum un bulunduğu kapalı alanlarda Halk sağlığını ve huzurunu bozan zararlılara karşı piyasada satılan "insektisit, rodentisit, mollusisit" gibi (haşere ilaçlarını) böcekleri yok etmek için satılan ilaçların bileşimlerle parçalanabiliyor. Bu bileşimde özellikle çocuklar daha çok etkileniyor bu da bir çok hastalığa sebebiyet veriyor."

Haşerelerin tüberkiloz, tifo, cüzzam, kolera, veba, çocuk felci, dizenteri gibi bir çok hastalığa sebebiyet verdiğini de savunan Alim, son olarak şu uyarılarda bulundu: "Havaların ısınması ile ilgili olarak 2005'de yaşanan kene ve kuş gribi virüsü için de halkımızın en az senede bir defa bina çatılarını ilaçlaması sağlık açısından çok yararlı olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious