Haşereler insan sağlığını tehdit ediyor

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Havaların ısınmasıyla birlikte sayılarında artış görülen böcek ve sinek gibi canlıların insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halk arasında 'sinek vurması' olarak bilinen bu olayın, insanların ölümüne neden olabileceği ifade ediliyor. Genellikle aileleri ile birlikte piknik alanlarına giden vatandaşların böcek ısırması şikayeti ile kendilerine geldiğini belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İzzet Şahin, havaların ısınmasıyla birlikte çoğalmaya başlayan sinek ve böceklerin, insan sağlığını tehdit ettiğini, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Doğada 850 bin civarında böcek türü bulunduğunu, böcek ve sinek gibi canlıların sıcak havalarda daha çok barınma imkanı bulduklarını ve insan sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Prof. Dr. Şahin, bu tür canlıların bazı faydalarının yanı sıra insanlar açısından birçok zararlarının da bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Şahin, "Akrep, örümcek, çıyan gibi böcekler sokarak, sivrisenek, tatarcık, kene gibi böcekler kan ve lenf emerek, bazı sinek çeşitleri dokulara yerleşerek, böcek türlerinin bazıları da alerjilere yol açıp mikrobik ve paraziter hastalıklara yol açarak insan sağlığını tehdit ederler" dedi.

İnsanların sinek ve böcek gibi canlıların yol açtığı zararlar konusunda fazla bilinçli olmadıklarını, ancak küçük bir sineğin bile insanı öldürebileceğini ifade eden Prof. Dr. Şahin, "Havaların ısınmasıyla birlikte çoğalan sinek ve böcek gibi canlılar, insan sağlığını tehdit ediyor. Sinek larvaları, insanın gözüne, kulağına, burun-boğazına, yaralarına, mide-bağırsaklarına, idrar yollarına ve hatta beynine kadar ulaşarak önemli hastalıklar oluştururlar. Halk arasında 'sinek vurması' olarak bilinen bu olay, insanların ölümüne neden olabilmektedir. Bazı böcekler, dışkı, idrar, balgam, leş ve çöp gibi atıkların üzerine konarak, bu atıklardaki mikropları bacakları, hortumları ve kılları ile taşıyarak, insanların yiyecek ve içeceklerine bulaştırırlar ve başta ishal olmak üzere birçok ciddi mide-barsak hastalığına, bazıları taşıdıkları toksinlerle alerjilere yol açarlar. Kan emen böcek ve sinekler, birçok tehlikeli hastalık mikrobunu kan yoluyla bulaştırırlar." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious