Haşhaşiler kimdir? Haşhaşiler nedir? Herkulnağme - Herkul.org Fethullah Gülen son açıklama sohbet

Haşhaşiler kimdir? Haşhaşiler nedir? Herkulnağme - Herkul.org Fethullah Gülen son açıklama sohbet.16236
15.01.2014 / 12:07:55

Muhammed Fethullah Gülen'in yenilerde bir sohbeti bulunmuyor. 2013'te yaptığı son sohbetine alttan ulaşabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Haberaktuel.com Genel Yayın Yönetmeni Muaz Kalaycı, Başbakan'ın cemaati "haşhaşiler"e benzetmesinden sonra kaleme aldığı yazısında Erdoğan'a "kutuplaştıran değil, birleştiren ol" çağrısında bulundu. Kalaycı, her şeyin güzel gittiği bir ortamda bir anda işlerin sarpa sarmasını "şeytanın vesvesesinin eseri" olarak değerlendirdi.

Yazar, gerilimin sağ-sol kavgasından bile daha çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

İŞTE O YAZI

Olmaz dedik, olmamalı dedik, sağduyuya çağırdık, "Mü'minler ancak kardeştir" deyip ayeti hatırlattık. Fakat gerilimin önünü alamadık. Şeytanın vesveselerine karşı koyamadık.

Oysa yıllardır süren kış havası yerini yaza bırakmış ve hiç bir şey eskisi gibi olmamaya başlamıştı. Birçok reforma şahit olmuş, özgürlük; karanlık mahzenlerden çıkarılmış ve üstelik bu yapılırken özgürlüğü mahzenlere koyanların özgürlüklerine karışılmamıştı.

Ülke insanını kutuplaştırmak, ayrıştırmak, azdırmak isteyenler kodese konmuş, inançlar ve insanlar adına faydalı ne varsa ortaya koyanlara imtiyazlar sağlanmıştı.

Artık insanlar istediği "hareket"in içerisinde "hizmet"ini yapabiliyor ve seviyenin yükseltilmesi için ev ev, kapı kapı, şehir şehir, ülke ülke çıkarmalar yapılıyordu.

Diğer taraftan ekonomi görülmedik bir biçimde düzeliyor, ülke tarihinde rüyası bile görülmemiş hizmetlerin açılışları arka arkaya yapılıyordu.

Fakat ne olduysa oldu ve halkın rüyası kâbusa dönüştü. Ülke, "sağ-sol" diyerek gerilime taraf olanların ortaya çıkardığı tablodan daha korkunç bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Çünkü bu seferki tartışmaların tarafı "bir taraf"ın değil "aynı taraf"ın insanlarıydı.

Başbakan bunu görmüyor olabilir. Ya da ona daha farklı bir pencere sunuluyor olabilir. Erdoğan'ın baktığı pencereden görünenle, başkalarının baktığı pencereden görünen şey aynı olmayabilir. Ama çoğu zaman doğru "tek" olmasa da bu sefer ki doğru "tek"tir: Kardeş olunuz, kardeş kalınız.

Yazılarında gerek AK Parti'ye, gerek cemaate akla gelmedik bir biçimde yıllardır saldıran Emin Çölaşan'ın kendisinin de söylediği gibi; bazıları tüm bu yaşananları içlerinin yağı eriyerek seyrediyor, bu gerilimden mutlu oluyor. Bir zamanlar ortak mücadele ettikleri odakların bugün aynı aktörler tarafından sevindirilmesi ne acı. Başbakan'ın siyasi kimliğini de bir kenara koyarak Mü'mince hareket etmesi gerekiyor. Çünkü o bir siyasetçi. Siyasetçinin misyonlarından birisi de birleştirici olmasıdır. Ayrıştırırsa onun adı siyaset olmaz zaten.

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin duasına katılmamak ne mümkün? Allah bu işlere karışanların ve buna alet olanların yaptıkları şey Kur'an'ın temel disiplinlerine aykırıysa Allah onları yerlerin dibine batırsın! O halde bu işi yargıya bırakalım. İşi, güç savaşına çevirmeyelim. Güçlü olanın yegâne Allah olduğuna inanıp bileklerimizi güreştirmeyelim. Çünkü kişi yerin altına konduğunda kendisi ile baş başa kalacak ve kabahati nispetince daha kıyamet kopmadan toprağın azabına uğrayacaktır. O zaman bırakalım da hesap bugün görülsün ve adalet sağlansın.

Ama herkes tarafını seçsin. Taraf belli. Tarafı Allah olmayanın her yanı bertaraf olur. Her kimin bu güllük gülistanlık ortamın seyrinin bozulmasında payı varsa Allah da onların birliğini bozsun. Her kimin bu gerilimde Allah rızasından ve kardeşlikten başka emelleri varsa Allah onlara fırsat vermesin.

Hak adına, halk adına, din adına, adalet adına, insanlık adına hesaplar ve vicdanlar bir kez daha gözden geçirilsin ve herkes "doğru"yu bulmaya çalışsın. İki yanlış bir doğru etmez. Herkes ömrünü doğruluğa adasın.

Vesselam.

HAHAŞİLER KİMDİR?

Kuşatılması ve ele geçirilmesi güç kaleler temelinde örgütlenmiş olan Haşhaşin Tarikatı önemli kişilere yönelik suikastlere dayanan etkili bir askeri strateji geliştirerek Orta Çağ İslam dünyasında çok önemli ve farklı bir güç olarak ortaya çıktı. Haşhaşin Tarikatı ideolojik açıdan dönemin Sünni siyasi ve dini çevrelerini düşman olarak gördü. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*