Haşim Kılıç, mesai arkadaşlarından da darbe yedi

Haşim Kılıç, mesai arkadaşlarından da darbe yedi.12465
  • Giriş : 26.10.2007 / 10:19:00

Eşinin başörtüsü nedeniyle bazı kesimlerin dışladığı Haşim Kılıç, mesai arkadaşlarından da darbe yedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı"na seçilen Haşim Kılıç"ın bu vesileyle Anıtkabir"e yaptığı ziyarette ilginç bir tablo ortaya çıktı

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı"na seçilen Kılıç, önceki gün mahkeme üyeleri ile birlikte Anıtkabir"i ziyaret etti. Anıtkabir ziyaretinde Kılıç"la birlikte, kendisinden bir gün sonra seçilen halefi Osman Alifeyyaz Paksüt ile üyeler Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli eşlik etti. Kılıç"a eşlik eden üyelerin hepsinin başkanlık seçiminde Kılıç"a oy veren üyeler olması dikkat çekti. Ziyarette Kılıç"a, kendine oy veren üyeler dışında Anayasa Mahkemesi raportörleri eşlik etti.

Anayasa Mahkemesi"nin 11"i asıl, 4"ü yedek olmak üzere toplam 15 üyesi bulunuyor. Kılıç, yedek üyelerin başkanlık seçiminde oy kullanma taleplerinin asıl üyeler tarafından reddedilmesinin ardından yapılan seçimde kendisi dışındaki 5 üyenin oyuyla başkan seçilmişti. Kılıç"ın başkan seçildiği turda, başkan adaylarından Ahmet Akyalçın adaylıktan çekilmiş ve Kılıç lehine oy kullanmıştı. Akyalçın aynı gün yapılan seçimde Uyuşmazlık Mahkemesi seçilmişti. Kılıç"tan boşalan başkanvekilliğine bir gün sonra yapılan seçimde ise Paksüt seçilmişti. Kulislerde Kılıç, Akyalçın ve Paksüt"ün seçilmesinde Anayasa Mahkemesi"nin 6 üyesinin hep birlikte (Kılıç, Paksüt, Akyalçın, Kaleli, Özgüldür ve Sacit Adalı) oy kullandıkları belirtilmişti. 6 üye arasında yer alan Sacit Adalı"nınişleri nedeniyle Anıtkabir"e gitmediği belirtildi. Mahkeme heyetinden Kılıç"a oy verenler dışında hiçbir üyenin Anıtkabir ziyaretine katılmaması Kılıç"ın başkanlığına duyulan “tavır” olarak yorumlandı.
 
VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious