Haşim Kılıç: "Anayasa Mahkemesi'ne baskılar yanlış"

Haşim Kılıç:
  • Giriş : 12.04.2008 / 08:50:00

Kritik kararlar öncesindeki baskılar Yüksek Mahkeme'yi rahatsız etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi, AK Parti hakkındaki kapatma davası ile üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran düzenlemenin iptaliyle ilgili başvurular konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Ancak kritik kararlar öncesindeki baskılar Yüksek Mahkeme'yi rahatsız etti. Mahkeme üyeleri, başta anamuhalefet lideri Deniz Baykal olmak üzere, bazı eski başsavcı ve gazetecilerin "AK Parti kapatılmalı, kapatılmazsa darbe olur." yönündeki telkinlerine tepkili. Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar'a içini döken Başkan Haşim Kılıç, özellikle kapatma davasıyla ilgili yorumlara dikkat çekti. Televizyon ve gazetelerde eleştirilerin elbette olacağını söyleyen Kılıç, "Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı oluşturma çabaları çok yanlıştır. Arkadaşlar bundan çok rahatsız. Hiç kimse yargı sürecine müdahale etmemelidir." dedi.

Haşim Kılıç, kapatma davasının ne zaman sonuçlanacağı konusunda tarih vermenin zor olduğuna işaret ederken, partilerin tutumuna dikkat çekti. Kılıç, şöyle devam etti: "Çoğu zaman partiler ek süre talebinde bulunuyorlar. Ne kadar çok ek süre istenirse dava süresi o kadar uzar. Mahkemedeki ek süre taleplerini genel olarak değerlendirdiğimizde bu davanın da 6-7 sonra sonuçlanabileceğini söyleyebiliriz."

Başörtüsü yasağının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliğiyle ilgili başvuruya değinen Başkan Kılıç, raportörün çalışmasının sürdüğünü bildirdi. Bu konudaki kararın kapatılma davasından önce çıkabileceğini söyledi. Haşim Kılıç, son günlerde yaşanan provokatif eylemler karşısında gerekli tedbirleri aldıklarını da açıkladı.

Kılıç, "Mahkememizde güvenliği sağlamak başkan olarak benim sorumluluğumdur. Malum son günlerde yükselen tansiyon ve gerginlikler nedeniyle gerekli tedbirlerin alınmasını sağladık. Olağanüstü bir durum yok ama tedbirli olmak gerekir." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious